Надя Василева. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria |
Българският бизнес може да наеме до 200 хил. души, който бягат от войната в Украйна, като в момента има около 20 хил. отворени позиции в сектори като ресторантьорство, хотелиерство, горско и селско стопанство. Трябва бързо да започне работа обявеният щаб, който да свързва бежанците и работодателите, но дори ако всички тези хора останат за постоянно в България, това няма да реши проблема на трудовия пазар.
Това коментира Надя Василева, председател на Българската конфедерация по заетостта, пред Bloomberg TV Bulgaria.
„Ако се влеят 200 хил. души, би било страхотно, но аз не го вярвам. Ние имаме нужда от много повече, но и 200 хил. биха били добре дошли. Като пазар от толкова дълго време сме в колапс – дисбалансът между търсенето и предлагането се задълбочава и няма никакъв шанс предвид демографската структура да продължим напред по начина, по който досега сме го правили. Трябва да си отворим очите за реалността и да направим всичко възможно да отворим този пазар, за да имаме работеща икономика“, посочи тя.
Василева предупреди, че не всички хора, пристигащи от Украйна, могат да са в състояние или биха искали да започнат работа. „Да се поставим на тяхно място – те бягат от война, притесняват се за своето оцеляване, не знам дали първата им мисъл е да започнат работа“, каза още тя.
По-голямата част от украинците вероятно ще се завърнат в родината си след края на конфликта, някои ще заминат в други страни, а България отново ще остане без работна ръка, каза Василева. Според нея трябва да се изготвят политики в дългосрочен план за отваряне на границите и целенасочено привличане на работници в различни сектори от икономиката, като се направят прогнози за нуждите и като брой, и като квалификация.
България би могла и да се превърне в световен център за преквалифициране и обучение на кадри, ако се възползва от ситуацията в момента, за да започне да развива подобна стратегия, смята Василева.
„Време е да се преосмисли целия сектор на образованието – какво е необходимо като качества и умения и колко време трябва да се изградят те, как да намалим това време. Има специалности, за които да учиш пет-шест години е абсолютно безмислено“, казва тя.
Целия разговор с Надя Василева можете да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria