Ситуацията след обилния снеговалеж в цяла България е много тежка, в няколко области е обявено бедствено положение, а в над 1000 населени места няма ток, съобщи премиерът Николай Денков на брифинг, след като свика извънредно заседание на кабинета в неделя.
В него на живо и онлайн участваха министрите на вътрешните работи, на енергетиката и на отбраната, главният секретар на МВР, началникът на отбраната, ръководствата на пожарната и Агенция „Пътна инфраструктура“, както и областни управители.
„Ситуацията е тежка почти в цялата страна, особено в Североизточна България, изтеглят се закъсали тирове и автомобили. Над 100 човека през тази нощ са били освободени от снежни капани“, каза Денков.
Това се случва на фона на предупреждението на МВР от петък към хората в цяла България по възможност да не предприемат пътувания през почивните дни, тъй като се очакват интензивни снегове и бури.
Премиерът добави, че е обявено бедствено положение в няколко области, където продължава да вали и да духа силен вятър, най-тежко е в Шуменска, Силистренска, Разградска, Великотърновска. В областите Враца, Плевен, Велико Търново, Разград снежната покривка е между 36 и 43 см, след като е валял два до три пъти повече от обичайната месечна норма.
По думите на Денков снежното бедствие е нещо, което може да се предвиди, но няма как да се предотврати бързо, защото има много скъсани електропроводи. Освен това на места има реална опасност за работниците. „Има много скъсани жици и паднали електрически стълбове, тъй като този мокър сняг ги обледява“, добави премиерът.
Според него ситуацията е такава заради пропуснатите години инвестиции в електрически мрежи, в комбинация с тежките метеорологични условия.
Най-сложна е обстановката на територията на „Електроразпределение Север“, където в 462 населени места има проблеми с електрозахранването, уточни министърът на енергетиката Румен Радев. Той отбеляза, че има проблем с достъпването до някои от зоните, в които няма ток.
В последното денонощие над 1100 снегопочистващи машини са били на разположение. Общият брой, който може да бъде мобилизиран, е над 2000, съобщи регионалният министър Андрей Цеков.
Ограничено е преминаването на всички моторни превозни средства през старопланинските проходи Република, Троянски, Шипка, Котленски и Ришки.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев каза, че армията поддържа 24 формирования в готовност за действие и чака заявка от кризисните щабове. Той уточни, че сутринта му се е обадил областният управител на Велико Търново и е дал разрешение екипи от Националния военен университет да се включат в разчистването.
Премиерът каза също, че спешно във всички региони трябва да се прецени дали се налага децата да учат онлайн и ще има ли места, в които това няма да е възможно заради проблеми с интернет.
„Г-н Денков, сняг онлайн не се чисти“
Междувременно пресцентърът на ДПС разпространи позиция на председателя на парламентарната група на партията Делян Пеевски, в която се казва: „Хората очакват от изпълнителната власт да бъде до тях, когато е трудно и да им решава проблемите. Призовавам министър-председателя, който непрекъснато спори, че той е премиерът на правителството, да докаже това“.
Депутатът, санкциониран от САЩ по закона „Магнитски“, апелира премиерът „да напусне топлия и уютен кабинет, и заедно с министрите да бъде там, в снега, където хората бедстват“. Той изрази недоумение, че премиерът е свикал заседание онлайн. Всъщност то се проведе в МС, но някои от участниците, които се намират в други градове, се включиха дистанционно.
„Г-н Денков, сняг онлайн не се чисти, нито се отстраняват аварии на електропреносната мрежа“, обърна се Пеевски към министър-председателя.
„Не знам как си представя г-н Пеевски ролята на премиера. Аз го призовавам – ако иска той да излезе със снегорин, с лопата и да почисти снега“, отвърна му Денков по време на брифинга. По думите на министър-председателя ролята на институциите е да видят къде има нужда от допълнителна подкрепа и тя да бъде осигурена.
Ситуацията в София
По-рано новият кмет на София – Васил Терзиев, даде извънреден брифинг през медиите, на който съобщи, че основните пътни артерии са добре почистени и проходими.
„Сега се влиза в кварталите, активно се почистват спирки и подлези, но паднали дървета и изпочупени клони пречат на снегопочистващите машини“, добави той, като уточни, че има около 1000 сигнала за счупени и паднали дървета.
Терзиев отбеляза, че има скъсани кабели и затова в почти всеки квартал на места има частични проблеми с електрозахранването.
Той каза още, че градският транспорт се движи нормално в зимни условия, като има проблеми само с една линия на тролеите.
„Не ми е докладвано да има пострадали хора, апелирам обаче гражданите да бъдат внимателни, защото има опасност от счупване на клони и дървета“, предупреди кметът и призова собствениците на магазини и жилища да излязат и с повишено внимание да почистят около сградите си.
Снежната покривка в столицата е между 25 и 35 см, съобщиха от НИМХ.
Столичани се оплакват, че с часове не могат да се свържат със спешния телефон 112 и с общината, за да подадат сигнали.
Проблемите с тока
Електроразпределителното дружество, отговарящо за Западна България – „Електрохолд“, съобщи, че е сформирало допълнителни екипи – над 350 са на терен, като 50 от тях са в София. Работата им обаче се затруднява от непочистените пътища, отрицателните температури, силния вятър, обледяванията и множеството паднали клони и дървета.
Преди обяд 459 000 крайни клиенти са без захранване, уточниха от компанията. В столицата най-засегнати са кварталите, които се захранват с въздушни електропроводи. Към 11 часа ток нямаше в части от Симеоново, Бистрица, Банкя, Курило, вилна зона „Киноцентър“, „Кръстова вада“, Владая, кв. „Витоша“, вилна зона „Малинова долина“, Волуяк.
От „Енерго про“ – дружеството, което отговаря за Северозападна България, съобщиха, че близо 200 000 клиенти в над 800 населени места са без електрозахранване. Причината са обледенени електропроводи и паднали дървета, които са причинили редица повреди по съоръженията и са скъсали проводници.