Над 50% от българите се чувстват сигурни, доволни от работата на МВР

Малко повече от половината българи се чувстват сигурни и спокойни за себе си, а около 60 на сто са напълно или по-скоро удовлетворени от работата на служителите на МВР. Това каза в интервю за БТА Радостина Якимова – директор на Фондация „Общество и сигурност“.

Гражданите очакват оперативност и ефективност от страна на правозащитните органи. Голяма част от участвалите в нашите допитвания казват, че за тях сигурността не е свързана само с работата на МВР, но и със съдебната система и нейната ефективност, посочи Якимова.

Повечето хора, които изпитват несигурност, казват, че причина са двойните стандарти и усещането, че закононарушителите и престъпниците не се наказват адекватно. Освен това фактор е усещането, че ако настъпи риск за живота и здравето, то полицията няма да реагира навреме и адекватно, посочи още Радостина Якимова.

Следва пълният текст на интервюто:

Фондация „Общество и сигурност“ редовно прави допитвания, свързани с усещaнията за сигурност сред хората, какво показват данните?

– Последното изследване бе направено в началото на тази година и данните сочат, че 54 на сто от българите се чувстват сигурни и спокойни за себе си и своите близки. Субективното усещане за сигурност се повишава значително в последните четири години и числата на практика се „обръщат“. Въпреки че има относително нарастване на дела на хората, които се чувстват сигурни, 40 на сто от българите живеят в страхове и се чувстват заплашени.

Близо 60 на сто от българите са напълно или по-скоро удовлетворени от работата на служителите на МВР по предоставяне на услуга или решаване на случай. Тези данни трябва да се разглеждат още по-положително, тъй като една четвърт от интервюираните не са имали контакти с представители на министерството през последните години.

За 77,6% от българите МВР все повече престава да бъде „бухалка“ и политически зависима институция за разправа с инакомислещите и неудобните – обръщане на съотношението на дяловете в усещането, че МВР стои „правилно“ в обществото и държавата.

Гражданското участие в планирането на мерките за повишаване на личната сигурност се радва на подкрепата на две трети от българските граждани. Тази изразена готовност е в унисон с чувството за повишена сигурност, с виждането, че МВР е гарант на правовия ред, живота, собствеността и достойнството на хората. Мнението се подкрепя особено силно от хората между 30 и 40 години, жителите на областните градове и висшистите, като в тези групи положителните отговори на въпроса надхвърлят 75 на сто.

Гражданите очакват оперативност и ефективност от страна на правозащитните органи и че за тях сигурността не е свързана само с работата на МВР, но и със съдебната система и нейната ефективност.

Къде се намира България по този индекс в ЕС?

– Подобни данни има Глобалният институт за мир, като този индекс е световен и се базира на три основни компонента: нивото на обществена безопасност и сигурност,  степента и наличието на вътрешни и международни конфликти, както и нивото на милитаризация на съответната държава. В тази класация България е на 27-о място за 2021 г. от 163  държави  и на 20-о сред страните в Европа, като тук се има предвид континента ( 36 държави), а не ЕС.

Знаете ли в кои държави хората се чувстват най-добре защитени от полицията и кои са причините да не постигаме подобен показател у нас?      
 

– В повечето случаи се измерва удовлетвореността и доверието в полицията, но няма единна статистика за личното усещане за сигурност, а подобни изследвания не се правят систематизирано и ежегодно. Последните данни, които имаме, са за подобно изследване в Норвегия, където 93% от населението се чувства сигурно и спокойно в зоните, в които пътуват и живеят, като тези проценти бележат незначителен спад в сравнение с данните от 2020 г.                

Кои са най-често посочваните причини, които карат хората да се чувстват незащитени и несигурни в България?  

– Двойните стандарти и усещането, че закононарушителите и престъпниците не се наказват адекватно, както и усещането, че ако настъпи риск за живота и здравето, то полицията няма да реагира навреме и адекватно.

А полицаите удовлетворени ли са от работата си?

– Служителите в МВР са огледален образ на българското общество. Има хора, които влизат в системата с различна мотивация и очаквания, респективно има удовлетворени и неудовлетворени от работата си.

Като цяло удовлетворението от работата на служителите в МВР е ниско и то е в резултат на непрекъснато променящите се разбирания и виждания за реформа в МВР на различните управляващи. Ставаме свидетели на поредица от взаимоизключващи се и отричащи се реформи,  в които се сменят имена на структури, изваждат се и се връщат такива от и в МВР, съкращават се незаети щатове на служители на терен в резултат, на което имаме обърната пирамида – много хора на ръководни позиции и много малко работещи на изпълнителски длъжности.

Един от най-големите проблеми в МВР е свързан с репутационната криза, в която е ведомството повече от 10 години, както и с ниския имидж на професията полицай. От една страна това е свързано с ниското заплащане, което е много сериозен проблем в големите градове, но от друга страна има проблеми в обучението, оборудването, екипировката и условията на труд. Истината е, че в повечето места условията на труд са мизерни, униформите липсват, няма адекватна грижа за физическото и психичното здраве на служителите в МВР. Успоредно с това професиите пожарникар и полицай са високо рискови и стресови, а  хората насочват гнева, който изпитват поради загубата на имущество, близък или неадекватни политики, към служителите в МВР, защото за тях това е държавата.  

Наблюдава се постоянен конфликт между очакванията на гражданите и реалните действия и мерки, които предприемат работещите в МВР и по-конкретно полицаите. Този конфликт се задълбочава и ескалира много често. Най-големият проблем според нас е, че никой от управляващите държавата няма желание да срещне гражданите и служителите в МВР и да промени системата по начин, който да отговаря на техните очаквания и да се гарантира високо качество на услугата „сигурност“.

Как изглежда това при колегите им в други държави от ЕС?

– Във всички държави има проблеми и предизвикателства, но няма държави, в които служителите да не получават редовно униформи и да си купуват необходимото оборудване. Има една основна разлика между служителите в МВР в България и полицаите и пожарникарите в ЕС и тя е свързана с уважението и отношението, което имат гражданите към тези професионалисти. В България има хора, които си позволяват да хвърлят бомбички по тях, да ги заливат с различни течности, да палят огньове в краката им и държавата като такава не защитава тези служители по никакъв начин. Те се третират като инструменти, които обслужват основно политическото ръководство и класа, а не гражданите и именно поради тази причина полицаите са удобните виновници за всичко. В ЕС професиите пожарникар и полицай са престижни и са такива, защото има дългогодишни национални политики и мерки в тази посока.

За нас е важно да има минимални стандарти за качество на услугата сигурност на ниво ЕС, което означава стандартизиране на протоколи и процедури за най-честите услуги, които ползват гражданите. Създаването на такива стандарти ще доведе до стандартизиране на част от професионалната подготовка, специализираното оборудване и екипировката на полицаите и пожарникарите.

Само заради заплащането ли е това?

– Не, заплащането е важно, но не е най-важното. Става въпрос за комплекс от фактори и цялостното усещане за мизерия в системата, което е отчайващо.  Истината е, че МВР се нуждае от цялостна промяна на парадигмата и устойчива реформа, която да е съобразена с потребностите на гражданите, защото сигурността е базисна потребност и публично благо, а МВР доставя  услугата сигурност на българските граждани. Преките доставчици на тази услуга са работещите във ведомството.  

Необходима е промяна в отношението към обществената сигурност и обществените отношения като цяло и е крайно време, когато се говори за сигурност в процеса на правене на политики, да се включат гражданите и служителите в МВР, а когато се говори за справедливост, да се говори за промяна както в съдебната система, така и в МВР, тъй като двете структури са част от един процес.

 

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!