Българското селско стопанство е изправено пред предизвикателства, свързани с климатичните промени. В резултат на измръзване, слана, буря, непрекъснат дъжд, наводнение, градушка и суша се наблюдават площи с напълно унищожена продукция от земеделски култури.
„Климатичните промени са едно от основните предизвикателства пред селското стопанство, не само в България. Изключително интензивни са негативните климатични процеси през последните години – сериозни засушавания, наводнения, градушки. Всяка година наблюдаваме напълно пропаднали площи в страната, за 2024 г. тези площи достигат 130 000 декара. Най-висок процент са засегнатите от градушки и засушавания“, информира членът на Икономическия и социален съвет Наталия Шукадарова в „България сутрин“.
Над 8 млн. декара са засегнати от суша през 2024 г.
„Съгласно анализ на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), при тези площи се наблюдава редукция на добивите – при слънчогледа е с над 42% по-ниски добиви в сравнение на 5-годишна база, и при царевицата – над 50% редукция. Това са тежки условия за провеждане на селскостопанска дейност“, каза Шукадарова пред Bulgaria ON AIR.
„Редица решения могат да бъдат изведени по отношение на климатичните промени. Това е напояването. Берем негативите от това, че имаме недостатъчно развита хидромелиоративна структура в страната. Сериозно закъсняваме в развитието ѝ. 270 000 декара са поливните ни площи. МЗХ има амбициозна четиригодишна програма за възстановяване на хидромелиоративна структура“, обясни Шукадарова.
По нейни думи старите страни членки в Европа са по-добре субсидирани.
„България, Румъния, Словения са страни с ниско подпомагане на площ. Това поставя тези земеделските стопани в по-неконкурентна среща. Трябва да се работи върху градозащитата в страната. Системите не покриват цялата територия на страната. Само през 2024 г. над 20 са областите с напълно пропаднали площи вследствие на градушки. В страната културата на застраховане в земеделското стопанство е изключително ниска. Инструментите за управление на риска са едни от основните и върху които ЕС настоява държавите членки да развиват“, категорична е Шукадарова.
С всяка изминала година себестойността на продукцията се покачва, подчерта тя.
„Трудно могат да бъдат компенсирани земеделските стопани. Може да се работи за мерки селското стопанство да е устойчиво“, посочи членът на Икономическия и социален съвет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase