„През последните две години пазарът на недвижими имоти и на жилищата, които се отдават под наем, беше доста спокоен. Голяма част от хората бяха ограничени да пътуват, а повечето от студентите учеха онлайн. Ето защо при жилищата под наем имаше голямо разнообразие. В момента виждаме, че студентите се завръщат. Пазарът започва да се раздвижва по отношение на наемите“, заяви директорът на агенция за недвижими имоти Теодора Димитрова в ефира на „България сутрин“.
Брокерът на недвижими имоти, че по-голямата част от наемателите предпочитат да наемат самостоятелно квартира. „Нормално е хората, които имат възможност, да търсят по-големи жилища“, изтъкна още тя.
Брокерът допълни, че цените под наем в София са средно между 500-600 лв. и предпочитанията са за самостоятелно жилище с една спалня. „Това е най-търсеният имот под наем. В момента все още има разнообразие от предлагане. През последните години голяма част от инвеститорите, които купуваха имоти, го правеха с цел да отдават под наем“, уточни Димитрова.
Брокерът сподели, че преди пандемията е имало тенденция да се купуват жилища, за да се дават на хотелски принцип.
„По този начин получават по-голяма доходност от имотите си. След пандемията голяма част от тези имоти излязоха на пазара за наеми за дългосрочен план“, каза Димитрова.
И добави, че все повече млади купуват жилища.
„В момента младите хора имат достъп до информация, те са любопитни, информирани и вземат правилни решения от гледна точка на своите спестявания. Има млади хора в големите градове, които печелят добре и сега е моментът да инвестират в недвижим имот. Кредитите са много достъпни, лихвените проценти са ниски. Вноската за кредита понякога е по-малка от това да живееш под наем“, добави брокерът на недвижими имоти.
По думите на Димитрова хората в България са сред онези, които живеят на най-тясно. Тя коментира и разликата между това да се купи готово жилище и такова „на зелено“. Тя посочи, че покупката „на зелено“ се води като рискова.
„Голяма част от купувачите са българи. Има традиционни купувачи на недвижими имоти, които купуват в България с цел да използват тези жилища в бъдеще, краткосрочно или в някаква пенсионна възраст. Това е тенденция на Западна Европа“, уточни от брокерът пред Bulgaria ON AIR.