„Намерил удобен повод“. България отказа убежище на още един руснак, който не иска да се бие в Украйна

"Намерил удобен повод". България отказа убежище на още един руснак, който не иска да се бие в Украйна

Административният съд в София е потвърдил отказ на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) да предостави убежище на млад руснак, който не желае да бъде мобилизиран и да воюва в Украйна, където Русия води война.

За това съобщи самият Павел Бочкарьов в профила си във Фейсбук и публикува копия от документи. В решението се вижда, че според българския съд той е „намерил удобен повод да представи своя бежанска история“.

Бочкарьов казва, че решението срещу него се базира на това, че ДАБ счита твърденията за престъпления срещу човечеството от руската армия в Украйна за голословни. Според него тези заключения потвърждават думи на руския президент Владимир Путин и говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.

Защитата на руснака е посочила пред съда, че той се страхува от военна служба, защото може да бъде задължен да извършва престъпления като в украинските градове Буча и Нова Каховка. Освен това имало достатъчно доказателства, че новобранците, след много кратка военна подготовка, са изпращани на фронта в реални военни действия. В същото време Бочкарьов е имал и продължава да изразява „опозиционна позиция“ срещу руските власти.

ДАБ обаче оспорва тези твърдения.

„…Органът е приел за голословно твърдението, че бидейки част от руската армия ще извършва престъпления спрямо човечеството, нито една от двете страни в конфликта, макар и да имало цивилни жертви, не била обвинявана официално в престъпления спрямо човечеството“, пише в решението на агенцията.

Точно след масовите убийства на украинци в Буча обаче в Хага беше създаден Международен център за разследване на престъпленията на руската агресия, който събира доказателства. А през март Международният наказателен съд, чиято юрисдикция Москва не признава, издаде заповед за арест на Путин по подозрения за военно престъпление, свързано с депортирането на украински деца в Русия.

„Сегашната политическа класа в Русия е управлявала страната от дълги години, но жалбоподателят не е напуснал страната си по-рано, това е направил едва когато Русия е нападнала Украйна и е намерил удобен начин да легализира молбата си за международна закрила“, смятат още от ДАБ.

Съдът се съгласява с агенцията, че твърдението на Бочкарьов, че ако бъде върнат в Русия, ще бъде изпратен на фронта в Украйна, са недоказани. Според справка на международния отдел на ДАБ с данни какъв е съставът на руските войски в Украйна, следва да се приеме, че в Русия не е обявена всеобща мобилизация, действа законът за военните задължения и военната служба, мотивират се още магистратите.

В решението се признава, че министерството на отбраната на Русия е съобщило за изпратени новобранци на фронта, но президентът Путин отрекъл това, а неговият говорител Песков казал, че е разпоредено разследване за длъжностните лица, допуснали това.

Съдът приема още, че „поради възгледите си и нежеланието си да служи в руската армия, жалбоподателят е възможно да отбие военната си повинност чрез алтернативна военна служба, като полага труд като служител от цивилния персонал на въоръжените сили или като служи в органи, подчинени на федералните органи или на изпълнителната власт в Русия.“

Тази година обаче ефрейтор от руската армия беше осъден на 5 години затвор заради отказ да се бие. Преди него имаше и други осъдени.

Въпреки това в решението на съда пише също: „Единственият възможен извод в случая е, че като е наясно с общоизвестни факти за политическата обстановка в Русия, кандидатът е намерил удобен повод да представи своя бежанска история“.

Магистратите заключват, че „руснакът няма да бъде принуден против волята си да участва във войната в Украйна като наборен военно служещ, нито е преследван и няма риск от преследване заради участието му в митинги и протести против правителството или публикации от него в социални мрежи“.

Решението, подписано от съдия Наталия Ангелова, не е окончателно и Павел Бочкарьов може да го атакува пред Върховния административен съд (ВАС).

В края на май ВАС окончателно отказа политическо убежище в България на руснака Александър Стоцки, избягал от Русия веднага след началото на войната срещу Украйна. 27-годишният руснак е бил наблюдател на изборите в щаба на московски опозиционни политици и поддръжник на платформата „Умно гласуване“ на Алексей Навални. Въпреки решението, защитата на Стоцки подаде нова молба в ДАБ.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036