Снимка: Bloomberg L.P. |
„Не думай, Шерлок!“. Обикновено това е първото, което изниква в ума на човек, когато чуе изказванията на централните банкери, особено от последните няколко месеца, на фона на все така галопиращата инфлация, която не дава признаци скоро да се забави или спре.
Немалко представители на големите централни банки, в т.ч. и техните председатели, месеци наред изразяваха опасения от покачването на цените и влиянието им върху покупателната способност на домакинства и фирми. Действията обаче бяха закъснели, а това често води до по-агресивни ходове впоследствие – нещо, за което предупреди и управителят на Германската централна банка (Бундесбанк) и член на УС на Европейската централна банка (ЕЦБ) Йоахим Нагел.
В четвъртък той коментира, че закъснелите действия биха могли да доведат до по-агресивни ходове по-късно, които от своя страна биха довели до забавяне или смачкване на растежа.
„Ако паричната политика изостане от тенденцията, дори по-големи лихвени повишения биха могли да станат необходими, за да се потуши инфлацията. Това ще създаде много по-големи икономически разходи“, каза Нагел, цитиран от Ройтерс.
Той обясни, че инфлационните очаквания на германците вече показват „обезпокоителен“ ръст, който излага на риск ценовата стабилност. „Затова и навременните лихвени повишения от ЕЦБ са необходими, за да се избегнат дори по-големи увеличения по-късно“, каза Нагел.
„Рискът инфлационните очаквания да излязат извън контрол нарасна през последните месеци – рисковете пред ценовата стабилност съществуват“, допълни ръководителят на Бундесбанк.
Изказването му не е нищо повече от констатиране на очевидното.
Последните данни на европейската статистическа служба Евростат показаха, че инфлацията в еврозоната се е ускорила до 8,1% през май.
Във Великобритания покачването на цените достигна 9,1% – нов 40-годишен връх – а очакванията са до края на годината то да надмине 11 на сто.
В САЩ потребителската инфлация вече е на ниво от 8,6% през миналия месец.
Затова и да изтъкваш очевидното няма да е от помощ. Тук единственото полезно са действията, а не апела за тях.
На последното си заседание ЕЦБ затвърди плановете си да повиши лихвите с 25 базисни пункта през юли и да предприеме още един ход – в неизвестен засега размер – през септември. Предстои да видим дали предупрежднието на Нагел няма да се превърне в „самоизпълняващо“ се пророчество (убеждение, което води до собственото си изпълнение – бел. ред.).