Снимка: James MacDonald/Bloomberg |
Фундаменталното несъответствие между ненаситното търсене и ограниченото предлагане на жилища в Европа стимулира голям ръст на инвестициите в жилищния сектор и ще продължи да генерира възможности дори на фона на геополитическата и икономическа несигурност, сочи нов доклад на консултантската компания Colliers International, цитиран от онлайн изданието Property-Magazine.EU.
Според новия доклад на консултантската компания „ЕМЕА: Снимка на европейския жилищен пазар“ обемите от инвестиции в жилища в Европа са нараснали с 89% през 2021 г. и за първи път са преминали линията от 30% като дял от общите инвестиции в имоти в Европа. Ръстът според доклада се дължи на „стратегическите нива на недостатъчно предлагане спрямо създаването и растежа на домакинства в градовете“.
„На фона на настоящата икономическа волатилност този дългосрочен дисбаланс прави жилищния сектор привлекателен за капитала, търсещ дефанзивни, контрациклични инвестиции с различни пътища към пазара. Строителството с цел отдаване под наем, например, придобива популярност благодарение на ограничените наличности от съществуващи имоти наред с инвестициите в социални и достъпни жилища“, коментира Люк Доусън, управляващ директор на трансграничните капиталови пазари в Colliers.
Друг горещ сегмент в голяма част от Европа е построените по поръчка студентски жилища, особено около университети с международна репутация, които могат да привличат студенти от близо и далеч. „Наблюдаваме повече активност, съсредоточена върху нишови области, свързани с конкретни демографски фактори“, коментира Деймиън Харингтън, ръководител на отдела за анализи за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) и на анализите на глобалните капиталови пазари в Colliers. „Студентските жилища привличат голям интерес към пазари като Италия, Испания и Централна и Източна Европа“, допълва той.
Една ясна тенденция показва, че интересът на инвеститорите се разширява далеч отвъд най-големите и известни градове в Европа, като по-малките градове също отчитат засилена активност през 2021 г. В това отношение европейският пазар започва да отразява развитията в САЩ, където инвестициите в жилища все повече са насочени към по-малки градове като Чарлстън, Тъксън и Сан Антонио.
„Миграцията към по-малки градове е все по-явна на по-зрелите пазари в Европа“, отбелязва Пади Алън, ръководител на отдела за национални капиталови пазари в Colliers. „Градове като Гьотеборг и Манчестър привличат по-голямо внимание, тъй като инвеститорите разширяват търсенето си на доходност“, допълва тя.
Обхватът, мащабът и стратегиите за жилищни инвестиции варират значително в света. В Европа пазарите с най-силен растеж също са тези, които се възползват от значителен дял на инвестициите в жилища. Сред тях са скандинавските градове Стокхолм, Малмьо, Гьотеборг и Копенхаген. Берлин е с най-голям дял на инвестициите в жилища, а Барселона е най-бързо растящият пазар, като нивата на инвестициите отразяват разширяващия се жилищен сектор, както и в Мадрид, Хелзинки, Манчестър и Дъблин.
Мегасделка в Германия я поставя на първо място
Придобиването от Vonovia на Deutsche Wohnen в края на 2021 г. създаде жилищен гигант с портфейл от около 568 хил. апартамента. Това заздрави позицията на Берлин като най-бързо растящия пазар за инвестиции в жилища в Европа, който вече беше подкрепен от необичайно високия дял на наемателите в Германия, а сега и от потенциален приток на нови хора от Украйна, които търсят жилище. Сред предизвикателствата в бъдеще са по-строгите регулации за енергийна ефективност и растящите строителни разходи.
Силен интерес от инвеститорите във Франция, ограничен от затегнатото предлагане
Франция отчете жилищни сделки на стойност 7,4 млрд. евро през 2021 г., което е ръст със 7% на годишна база и два пъти повече спрямо 2019 г. Макар че интересът на инвеститорите е силен, много ниския дял на оборотните активи ограничава активността.
Една от ясните тенденции е навлизането на пазара на бивши оператори на социални жилища, които поемат значителни дялове в портфейли с нови жилища в строеж.
Ирландия се бори с огромен недостиг на жилища
Ирландия е изправена пред жилищна криза, като предлагането на домове както за продажба, така и за наемане са на рекордно дъно, а цените на жилищата са нараснали през 2021 г.
Това стимулира все по-усиленото строителство на жилища с цел отдаване под наем, подкрепено от предварителните продажби на домове на местни и международни инвеститори. Новите блокове с жилища за отдаване под наем са освободени от повишената ставка на гербовия налог до 10% при покупка на десет или повече жилища – признание колко са важни такива инвестиции за разрешаването на жилищната криза.
Студенти и млади наематели ключови за италианския пазар
Италия преживява силни инвестиции в жилища в градове с прочути университети като Болоня и такива с голямо население от образовани работещи младежи и висока заетост като Милано. Инвеститорите навлизат на пазар, който традиционно е доминиран от собственици и малки частни притежатели на имоти.
Строителството на жилища с по-добро качество предлага добра възможност, но разходите за строителство рязко се покачват.
Строителството на жилища за отдаване под наем показва сила във Великобритания
Над 14 500 жилища за отдаване под наем са били завършени във Великобритания през 2021 г., което е ръст с 24 на сто спрямо година по-рано, а инвестициите са се повишили с 33% до рекордните 5,6 млрд. евро.
Ръстът предизвика опасения заради възможност за свръхпредлагане. Но данни от Манчестър, града с най-зрял пазар за строителство на имоти с цел отдаване под наем във Великобритания, показват обратното – ръстът на наемите там е един от най-силните в страната.
Имотите, построени с цел отдаване под наем, в момента съставляват само 9% от общите обеми от инвестиции в имоти на Острова спрямо 35% в САЩ, поради което насищането с инвестиции е малко вероятно в скоро време.