Снимка: Tiffany Hagler-Geard/Bloomberg |
През април 2021 г. руската служба за финансово разузнаване провежда среща в Москва с регионалния шеф на най-голямата криптоборса в света – Binance, разказва Ройтерс в специален материал, цитиран от БТА. Руснаците искат Binance да се съгласи да им предоставя клиентски данни, включително имена и адреси, за да им помогне да се борят с престъпността, разкриват текстови съобщения, изпратени от представител на компанията до негов бизнес партньор.
По това време агенцията, наричана „Росфинмониторинг“ или само „Росфин“, се опитва да проследи милиони долари в биткойни, събрани за арестувания руски опозиционен лидер Алексей Навални, посочва започнат източник. Навални, чиято организация „Росфинмониторинг“ добавя същия този месец в списъка на терористичните организации, твърди, че даренията се използват, за да се осветли корупцията на правителството на президента Владимир Путин.
Шефът на Binance за Източна Европа и Русия Глеб Костарьов приема исканията на „Росфин“ и се съгласява да им предоставя клиентски данни, сочат текстовите съобщения. Пред бизнес партньора си той признава, че в случая „не е имал особено голям избор“.
Костарьов отказа коментар по въпроса. Binance заяви за Ройтерс, че руските власти никога не са влизали в контакт с компанията за Навални. От криптоборсата допълниха, че преди войната активно са търсили начини да работят в Русия, което означава, че е трябвало да отговорят на „определени изисквания от страна на регулаторните и правоприлагащите органи“.
Срещата, за която сега за пръв път се говори в публичното пространство, е част от задкулисните усилия на Binance да изгради сериозни връзки с руски правителствени агенции, което да помогне за разширяване на бизнеса в Русия, посочва Ройтерс. Тези действия на Binance са документирани в интервюта с повече от десет души, близки до операциите на борсата в Русия, сред които бивши служители, бивши бизнес партньори и ръководители от криптоиндустрията, както и от съобщенията, изпращани от Костарьов до хора извън компанията.
Binance продължи да работи в Русия и след като на 24 февруари Путин изпрати войските си в Украйна въпреки молбите от страна на правителството в Украйна до нея и до други криптоборси за спрат да обслужват руски потребители. За разлика от тях други големи разплащателни и финансови институции като PayPal и American Express спряха операциите си в Русия след началото на войната. Един от големите конкуренти на Binance в Русия – EXMO.com, обяви миналия понеделник, че повече няма да обслужва руски и беларуски клиенти и ще продаде бизнеса си в Русия. Други по-малко борси обаче засега остават.
Главният изпълнителен директор на Binance Чанпън Жао, известен с инициалите си на латиница CZ, заяви преди време, че е против войната и „политиците, диктаторите, които започват войните“, но не е против „хората в Украйна и Русия, които страдат“. Жао е отказал коментар за настоящата статия. В отговор на въпрос на Ройтерс от Binance се задоволиха да посочат предходни изявления на изпълнителния директор по въпроса.
Юристи на Binance заявиха за Ройтерс, че „активните отношения с руското правителство в момента са прекратени заради конфликта“. В четвъртък Binance съобщи на потребителите си, че ограничава услугите за големи клиенти в Русия заради последния кръг от санкции на ЕС срещу Москва.
Търгуваните през платформата обеми в Русия са нараснали сериозно след началото на войната, сочат данни от бизнеса, тъй като руснаците са се обърнали масово към криптовалутите, за да защитят активите си от западните санкции и от обезценяващата се рубла. В скорошно съобщение до свой бизнес партньор Костарьов посочва, че приоритет на Binance е да гарантира пазарът да остане отворен, поради което борсата гледала да не „вдига много шум“.
На въпрос на Ройтерс да бъде разяснен смисълът на съобщението на Костарьов, Binance отговаря че войната и икономическата криза ще ускорят възприемането на криптовалутите сред работещите руснаци, които ще потърсят алтернативни методи за разплащане. Binance допълва, че прилага всички санкции, наложени от западните правителства, но няма едностранно да „замрази милионите сметки на невинните потребители“.