Снимка: Pixabay |
Пазарите реагират трезво. Трендът на цените на енергийните пазари е надолу, независимо, че вчера се реализираха сто лева над очакваното като нива. Слухът за военни действия повдигна пазарите с около 30 евро, което не е малко, но страхът от последиците от една евентуална война не е толкова голям, обикновено наблюдаваме по-голяма параноя на пазарите. Това коментира в рубриката Check box на предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria адвокат Николай Кискинов, управляващ съдружник във „Владимиров Кискинов“.
Той посочи, че тенденцията през последната седмица е за под 300 лева за мегават. „Ако видим двустранните договори за четвърти до шести месец, „Марица” продаде 100 мегавата на цена от 337 лева. Основната енергия е закупена от регионалните търговци и вероятно тази енергия е насочена към регионалните пазари“, смята енергийният експерт.
Според него, дългосрочните договори – за период от месец до три месеца, се сключват на нива над 300 лева, докато пазарите очакват цената да е малко под триста лева. „От една страна, ще стане по-топло, а и ситуацията с повишените цени вече сякаш премина, но много бързо можем да се върнем към нея, ако напрежението ескалира“, предупреди Кискинов.
Той потвърди, че трендът на фючърсите на природния газ е надолу. Експертът напомни, че този тренд се случи преди очакванията на пазара и потвърди, че той се успокои.
„Очаквахме нормализиране на пазара през март, април, а той започна да се нормализира още от януари, констатира Кискинов. – Ако преди очаквахме едни цени за април около 180 лева, те сега са 80 лева.“
Енергийният експерт коментира, че проектът „Северен поток 2” е заложник на политиката, а не на пазарите. По думите му задължително те трябва да се движат от пазарните тенденции.
„Ако отидем на електроенергийните пазари, то тук е прекъсната връзката между поведението на цените на емисиите на парникови газове и цените на електрическата енергия. Ако есента ние си обяснявахме известни ръстове на цените на електрическа енергия с ръста на цените на парникови газове, сега наблюдаваме рекордно високи цени на емисиите на парникови газове и рекордно ниски за тази година цени на електрическата енергия“, каза Кискинов и е на мнение, че това е „малко необяснимо”.
Какви са очакванията за фючърсите на електрическа енергия? Какво притеснява търговците и потребителите в дългосрочните договори? защо в момента има такъв голям износ на електроенергия за Гърция, докато потокът към Румъния е изключително скромен?
Гледайте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.