По-високи данъци може да има за старите автомобили от следващата година у нас. Това стана ясно при разглеждането на пакета от данъчни закони на Тристранния съвет вчера.
Страната ни е сред първите в Европа по стари автомобили.
Регистрираните леки коли през 2017 г. у нас са 3,4 млн. Това показват данните на Евростат.
Данъкът за автомобилите ще се определя както и досега – от мощността на превозното средство и екологичната оценка.
Облекченията, които досега са ползвали всички собственици обаче, ще отпаднат за някои от тях. Отстъпка в данъка ще има за автомобили със сертификат над „Евро 4“ – това са колите, произведени след 2005 г.
А собствениците на произведените по-рано вече ще плащат пълния размер на налога.
Отпада облекчението и за автомобили с катализатор.
По първоначални изчисления, след приемането на промените, налогът за колите, които са над 15 години, ще е по-висок с близо 30%.
А за автомобилите, които са със сертификат над „Евро 4“, ще се плаща с около 20% по-нисък данък.
Христо Радков, председател на Българското обединение на шофьорите, контрира, че увеличението ще е по-голямо, ако се вземат предвид и по-мощните автомобили. По думите му решения за данъците се взимат от хора, които не ги плащат, а увеличението е абсолютно ненужно. Срещу тези данъци трябва да видим нещо – нови пътища, по-малко задръствания, повече места за паркиране, коментира Радков.
Емил Панчев Съюза на българските автомобилисти подкрепя промените в определянето на данъците. Категорично опитът е в посока спиране или намаляване на замърсяването, смята той.
Експертите са единни, че по-високите данъци за старите коли няма да принудят хората да оставят автомобилите си.