Новите санкции отрязват 10% от руския внос в ЕС

Новите санкции отрязват 10% от руския внос в ЕС

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Европейският съюз одобри официално новите обхватни санкции срещу Русия, включващи забрана за вноса на въглища, дървесина, химикали и други продукти, която се очаква да намали най-малко с 10% общия внос от Москва, предава Ройтерс.

Мерките спират също достъпа на много руски кораби и камиони до ЕС, като ограничават още повече търговията, и ще забранят всички сделки с четири руски банки, включително ВТБ.

Забраната за въглищата, първата, която ЕС налага до момента върху енергиен внос от Русия, ще влезе изцяло в сила от втората седмица на август. От петък се забранява подписването на нови договори.

Съществуващите договори ще бъдат прекратени до втората седмица на август, което означава, че Русия може да продължи да получава плащания от ЕС за износа на въглища дотогава.

„Новите санкции бяха одобрени след извършените жестокости от руските въоръжени сили в Буча и други места под руска окупация“, заяви топ дипломатът на ЕС Жозеп Борел в комюнике.

Още по темата

Смята се, че само забраната на въглищата от ЕК ще струва на Русия 8 млрд. евро на година под формата на загубени приходи. Това е два пъти повече от посочената от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен сума във вторник.

Вносът на петрол и газ от Русия, който засега остава незасегнат, струва общо около 100 млрд. евро на година.

Наред с въглищата новите санкции на ЕС забраняват вноса от Русия на много други суровини и продукти, включително дървесина, каучук, цимент, изкуствени торове, морска храна като хайвер и спиртни напитки като водка. Тяхната обща стойност се изчислява на 5,5 млрд. евро на година.

Представител на ЕС заяви, че общата забрана на вноса възлиза на най-малко 10% от това, което съюзът купува от Русия на година. Това се добавя към предишна забрана на вносни продукти, която засегна секторите на стоманата и желязото. Общо до една пета от вноса от Русия от гледна точка на стойността се очаква да бъде отрязана от преките санкции.

ЕС също така ограничи износа за Русия на редица продукти, включително самолетно гориво, квантови компютри, полупроводници и луксозна електроника, софтуер, чувствителни машини и транспортно оборудване на обща стойност 10 млрд. евро на година.

Наред с предишни забрани върху износа на друга технология ЕС блокира до момента около една четвърт от общия си износ от гледна точка на стойност за Русия, каза представител на съюза.

Санкциите забраняват също на руски компании да участват в обществени поръчки в ЕС и разширяват забраните за използване на криптовалути, които са смятани за потенциално средства за заобикаляне на санкциите.

Черен списък

Комисията съобщи, че още 217 души са добавени в черния списък на ЕС като част от новия пакет от санкции, което означава, че активите им в съюза ще бъдат замразени и те ще бъдат подложени на забрани за пътуване в страните членки.

Повечето са политически лидери на сепаратистките области Луганск и Донецк, но санкциите ще засегнат и водещи бизнесмени, политици, военни ръководители, приближени до Кремъл, и дори двете дъщери на Владимир Путин.

Така от началото на войната близо 900 души са санкционирани от ЕС. 18 дружества също бяха засегнати от замразяване на активи, включително четири банки и отбранителни компании, с което броят на включените в черен списък на ЕС компании от началото на войната се удвоява.

Санкционираните банки са ВТБ, една от най-големите в Русия, Совкомбанк, Новикомбанк и Откритие. Всички вече бяха изключени от международната система SWIFT в голям удар срещу възможностите им да правят парични преводи.

Представители на ЕС казва, че със замразяването на активи ЕС блокира всички сделки с тези банки в най-твърдата възможна мярка срещу кредиторите.

Водещи руски банки, които обработват енергийните сделки, включително Сбербанк и Газпромбанк, отново бяха пощадени, въпреки че ръководителят на Сбербанк Херман Греф е с наложено замразяване на активите.

https://www.investor.bg/