Всеки нов договор за охрана със СОТ трябва да бъде заверен пред нотариус заедно с клиента.
[ad id=“225664″]
Това е записано в една от наредбите, които уреждат изискванията спрямо охранителите след влизането в сила нов Закон за частната охранителна дейност.
В тарифата към закона, която в момента е на обществено обсъждане, е посочено, че всеки СОТ в обект трябва да се съгласува в районното полицейско управление, за което трябва да се заплати такса. При до 60 датчика в обекта цената е 268 лева, като при неодобрение на обекта, което е в правото на органите на реда, фирмите трябва да платят 50 на сто от таксата. От фирмите коментират, че сумата ще се отрази на таксите на клиентите.
[ad id=“263680″]
Частните охранители се оплакват, че новият закон и подзаконовите нормативни актове ще нарушат конституцията и държавата пряко се намесва в стопанска дейност. На униформените полицаи е възложено да правят оценка на съответствието на фирмите дали отговарят на изискванията на новия закон. Отделно от фирмите се оплакват, че административната тежест се увеличава, а не обратното, което се наблюдава в други браншове. На всеки три месеца фирмите ще трябва да подават нотариално заверена декларация пред вътрешното министерство, че спазват закона. „Всяка една от фирмите си имаме политики и цели, използваме различна техника. За да изпълним закона, ще трябва да назначим минимум двама човека, които да следят и изпълняват документооборота“, заяви Татяна Иванова, изп. директор на Индустриален клъстер „Сигурност“, предава Монитор. С новия закон всеки един младши инспектор ще може да пише административни наказания и дори да отнема лиценз за охранителна дейност.
[ad id=“236993″]
Също така по закон се забранява сдружение на фирмите за охрана за изпълнение на услуга. Така фирмите няма да наемат подизпълнители на големи обществени поръчки на институциите или частни фирми, когато става дума на услуги на територията на цялата страна или област. Според охранителите това е контрапункт на обещанията на правителството, че ще стимулира малкия и среден бизнес, както и европейските нормативи. От април би трябвало обектите да са без охрана, защото служителите трябва да имат задължително професионална квалификация.
Частните охранители трябва да имат 960 часа обучение, което продължава 6 месеца и струва 1000 лева. В закона не е дадена възможност служителите да работят и учат едновременно, оплакват се още фирмите. „Отделно ни се забранява да преместим даден служител да работи на друго място или да му възложим различни задачи“, казва още Иванова. От фирмите отчитат реакцията на главния прокурор Сотир Цацаров и президента Румен Радев да дадат закона на Конституционния съд като навременна. В мотивите си и двамата посочиха, че с въвеждане на частна дейност за охрана на урбанизирани територии се нарушава конституционно предвиденото задължение на правителството да осигурява обществения ред.