Националното бюро на автомобилните застрахователи ще бъде задължено автоматично да плати дадени претенции, въпреки липсата на документи и доказателства за реалност на претендираната щета и нейното заплащане от кореспондента на увреденото лице. Това предвиждат промените в Кодекса за застраховането, внесен от Министерския съвет и приети от парламента на първо четене.
Вносителите на поправките посочват, че целта е да се отстранят установени слабости в процеса на обработка на претенции с международен елемент от отделни застрахователи по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на българските шофьори в чужбина в рамките на системата „Зелена карта“.
„Зелена карта“ работи на базата на система от Национални бюра на автомобилните застрахователи и кореспонденти за уреждане на застрахователни претенции във всички държави членки, признаване на автономията на институциите в държавата по мястото на настъпване на пътнотранспортното произшествие и на причиняване на вредите да уредят претенцията и да определят нейния размер в съответствие със законите и практиките на тази държава, и след изплащане обезщетение на увреденото лице, да поискат пълно възстановяване на платеното от застрахователя в друга държава членка, застраховал отговорността във връзка с моторното превозно средство, причинило вредите.
От застрахователния бранш вече алармираха, че промените в Кодекса ще доведат до фалити в сектора и до поскъпване на „Гражданската отговорност“.
Застрахователите са против, защото ще трябва да плащат предявените претенции при катастрофи в чужбина, без преди това да проверяват документацията и да имат възможност да откажат плащането.
От МФ посочват, че промените в Кодекса са свързани с приемането на България в Еврозоната.
По време на дебата се чуха критики към поправките от страна „Възраждане“, БСП и ГЕРБ.
Председателят на икономическата комисия в НС Мартин Димитров поясни, че работна група ще изготви предложения, които ще бъдат отразени в Кодекса при окончателното му изменение.