НС отхвърли искането на БСП за предсрочно освобождаване на Иван Иванов като председател на КЕВР, предаде „Фокус“.
[ad id=“225664″]
Проекторешението бе внесено от ПГ на „БСП за България“ на 29 юни 2018 г. За него гласуваха 63 народни представители, „против“ – 125 и „въздържали се“ – 3, с което то не бе прието.
Оставката на шефа на КЕВР Иван Иванов бе поискана от социалистите заради неизпълнение на последните поправки в енергийния закон, които изискват упражняване на контрол при продажба на акции на енергийни дружества, които са 20% от активите на компанията.
В представяне на мотивите депутатът от БСП Филип Попов посочи отказа на Иванов да провери сделката за продажбата на ЧЕЗ на дружеството „Инерком-България“, каквито правомощия бяха възложени на Регулатора с последните промени в Закона за енергетиката.
„Това в лицето на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов без съмнения представлява тежко, фрапантно нарушение на служебните задължения по смисъла на Закона за енергетиката“, заяви депутатът.
[ad id=“263680″]
„КЕВР, съгласно разпоредбите на закона, има достатъчно правомощия да сезира и да поиска съответната информация за сделката с ЧЕЗ“. Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Жельо Бойчев.
Той подчерта, че по този въпрос с председателя на Комисията са имали многократна кореспонденция. „По никакъв начин ние не приемаме твърденията на Комисията, че няма право и основания да се намеси в разпореждането с активите на електроразпределителните дружества в България. За да продадеш трафопост е необходимо разрешение на Комисията, а да продадеш цялото дружество – Комисията не се намесва, защото това не било в обхвата на нейната дейност“, обясни той.
По неговите думи законът е дал правомощия на Комисията, именно за да гарантира обществения интерес.
[ad id=“237001″]
Според него голямата роля на регулатора абсолютно се обезсмисля, защото трето лице може да стане собственик на тези дружества, без да имат никакво участие в процеса. „Вярвам в независимостта на българските регулатори, но тя не трябва да се поставя над закона“, каза още Бойчев.
„Когато независима институция каже в парламента, че няма да изпълнява закон, защото той не е съвършен, това дава модел на действия на другите държавни структури- че НС не струва нищо и няма нужда да спазват законите”, заяви народният представител от левицата Атанас Костадинов.
По думите му независимите комисии, като КЕВР, трябва да имат начин на действие, който не зависи от никой и една по-активна позиция по всеки един казус. „В казуса с ЧЕЗ и Гинка Върбакова има десетки основания да кажем, че публичният и национален интерес е нарушен, дори и по старото законодателство”, каза още Атанас Костадинов.
От ГЕРБ припомниха, че още няма изградени критерии за проверка на сделката и определиха искането на левицата като политически натиск.
Валентин Николов от ГЕРБ опонира, че след като соцдепутатите по тази логика могат да поискат оставката на БНБ като независим орган, а и на всички независими органи и регулатори.
[ad id=“218548″]
Той обобщи, че БСП следва политическия си интерес и налага огромен политически натиск с искането на оставката на Иван Иванов. „Дори и да бъде приета тази оставка, което се съмнявам да се случи, какво ще промени, нищо „, заключи той.
КЕВР била поставена „под огромен политически натиск, който експлоадира в искането на оставка“.
„Всички тези камъни ще се стоварят върху вашите глави. Рано или късно и вие ще станете управляващи, аз се надявам да е по-късно, но какво ще се случи тогава“, попита риторично депутатът от ГЕРБ. И апелира да бъдат оставени независимите органи да работят спокойно.
Соцдепутатката Дора Янкова пък упрекна, че специално за вдигането на цената на водата КЕВР се е превърнала в гумен печат, който подпечатва решението.
Шефът на енергийната комисия Делян Добрев напомни, че в КЕВР и БСП имат своите представители, които са се съгласили с останалите членове, че последните поправки в енергийния закон не могат да бъдат изпълнени без изработени критерии.
Председателят на групата на патриотите в Народното събрание Волен Сидеров направи изказване като лидер на партия „Атака“ и направи кардинално предложение, като обяви, че подкрепя искането за оставката.
[ad id=“237001″]
В същото време той съобщи, че от „Атака“ ще внесат промени в закона за енергетиката, с които да се намали състава на Комисията за енергийно и водно регулиране и да се засили отчетността на Регулатора. Сидеров настоя и да се премахнат политическите квоти в Регулатора.