Олаф Шолц наследява влошена германска икономика

Олаф Шолц наследява влошена германска икономика

Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

Олаф Шолц е на път да стане канцлер на една влошена германска икономика, вместо на тази, която изглеждаше нетърпелив да поеме, след като партията му спечели изборите през септември, пише Bloomberg.

През седмиците, които бяха необходими, за да се договори тройна коалиция между социалдемократите, зелените и свободните демократи, прогнозите за растеж се влошиха.

Данните от понеделник ясно показаха влошаването на състоянието на най-голямата икономика в Европа. Според статистиките фабричните поръчки отбелязаха най-големия си спад от август насам на фона на свито външно търсене – резултат, който е по-лош от прогнозите на всички анализатори.

Миналата седмица излязоха и данни за издръжката на живот и натиска на цените върху германските потребители. Инфлацията в страната надвиши всички очаквания и достигна 6% – най-високото й равнище от началото на 90-те години насам.

Би трябвало увеличението в цените да се успокои през следващата година, като се очаква икономическото възстановяване да набере скорост. Тазседмичните данни обаче, които са „още една спирачка“ пред перспективите според правителството – преди още да бъде усетен и ефектът от омикрон варианта на коронавируса – насрещните ветрове в кратосрочен план за Шолц се натрупват и може да застрашат Европа като цяло.

Още по темата

„Трябва да минем през зима с лоши новини“, казва главният икономист в Berenberg Холгер Шмидинг, който предупреждава за „сериозен риск“ от свиване на германското производство през четвъртото тримесечие на 2021 г., след като проблемите с глобалните вериги на доставка продължават да ограничават индустрията.

И докато още една голяма вълна на пандемията може да забави възстановяването, то няма напълно да го отклони. „Всичко е въпрос на това дали силният растеж ще започне през първото, или през второто тримесечие“, каза Шмидинг.

Коментарите на Шмидинг кореспондират с оценката на ОИСР, публикувана миналата седмица. Организацията, базирана в Париж, ревизира прогнозите си за ръста на БВП на Германия през 2022 г. в посока надолу с половин процентен пункт до 4,1%.

От ОИСР все още очакват, че догодина разширяването на икономиката ще набере скорост, подкрепена от увеличени потребителски разходи, подобрено доверие и „стабилни“ инвестиции. Голяма част от прогнозите обаче са направени преди новините за омикрон варианта да се разпространят, и представителите на организацията посочиха редица други рискове – от повторно блокиране до покачване на цените. Именно заплахата от инфлация е темата, за която Шолц е питан по-често, отколкото за растежа.

Миналата седмица той заяви, че „трябва да направим нещо“, ако покачването на цените не се забави, както прогнозират анализаторите. Шолц обаче не даде никакви подробности за това до какъв резултат биха могли да доведат последващите ходове.

„Не трябва да се стремим към висока инфлация, каквато имаме днес“, Олаф Шолц пред Bild TV

Сред първите икономически решения на новия канцлер ще е изборът на нов президент на централната банка, който да замести сегашния Йенс Вайдман. Той обяви още през ноември, че напуска поста си в края на годината.

Коалицията на Шолц планира и други големи политически инициативи с икономически разклонения – например увеличаване на инвестициите с цел подпомагане на икономиката, въпреки че конкретният размер все още не е определен.

Данните във вторник показаха, че в индустриалното производство е налице частично възстановяване в размер на 2,8% след двумесечен спад.

„Германската икономика е изправена пред по-сурова зима на фона на покачващите се нива на заразени с коронавирус и затягането на мерките за неваксинираните. Пътуванията са облекчени и рисковете за активността в
потребителските услуги са видимо в обратна посока. Скорошните данни предполагат, че производителите на автомобили могат да спомогнат растежа през четвъртото тримесечие, след като ограниченията откъм доставките натежаха силно на представянето на сектора в последните няколко тримесечия“, каза старши икономистът за еврозоната Маева Къзин.

Икономистът от JPMorgan Грег Фузеси смята, че Германия е на път да види „по-трудни“ тримесечия преди и след края на годината, отколкото новият канцлер предполага.

„Ограниченията и предпазливостта на потребителите ще натежат на активността на услугите през зимния период – пътуванията вече се движат някак забавено“, каза Фузеси. „В същото време обаче имаме сигнали за подобрение в производството и автомобилната индустрия. Има изглед и за по-бърз икономически растеж, след като преминат зимните забавяния“, допълни експертът.

източник https://www.investor.bg/…………