Снимка: Michael Nagle/Bloomberg |
Опасенията за поредните данни, които ще покажат високо равнище на инфлацията в САЩ, доведоха до резки понижения на щатските индекси, които завършиха търговската сесия в четвъртък на червена територия, съобщи CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 1,92% от стойността си, или 638,11 пункта, падайки до 32 272,79 пункта.
Широкият измерител S&P 500 намаля с 2,38%, или 97,95 пункта, до 4017,82 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се понижи с 2,75%, или 332,04 пункта, до 11 754,23 пункта.
Сред най-зле представящите се акции в индекса S&P 500 бяха тези на казината – Las Vegas Sands изтри 4,5% от капитализацията си, а Caesars Entertainment близо 3 на сто.
Ценните книжа на китайските технологични компании обърнаха скорошната възходяща тенденция и поевтиняха, натежавайки на Nasdaq, като акциите на Pinduoduo станаха с над 10% по-евтини.
Изключение не направиха и някои от американските технологични гиганти – акциите на компанията майка на Facebook Meta Platforms поевтиняха с близо 4%, тези на Amazon с 2,3%, а на Boeing, който се представи най-зле в индекса Dow, с над 3%.
Цената на златото намаля с близо 7 долара до 1849,6 долара за тройунция. Доходността по 10-годишните щатски облигации се задържа на високо равнище от над 3%.
Причина за движенията станаха данните за инфлацията в САЩ през май, които предстои да бъдат публикувани в петък. Инвеститорите се оглеждат за сигнали дали потребителските цени са достигнали своя евентуален връх, или ще се наложи Федералният резерв на САЩ да стане още по-агресивен – възможност, която поражда опасения за рецесия в страната.
„Фактът, че хората буквално говорят за тази статистика от последните няколко дни, показва в какъв проблем се е превърнала инфлацията за пазара през последните шест месеца, откакто гуверньорът Джером Пауъл прие по-ястребов* подход към инфлацията“, написаха от Bespoke Investment Group в бележка към клиенти.
Следващото заседание на Фед предстои да се състои на 14-15 юни.
В четвъртък световният бенчмарк Брент поевтиня с 0,61%, или 0,76 долара до 122,82 долара за барел. Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намаля с 0,75%, или 0,92 долара, до 121,19 долара за барел
Към момента широкият измерител S&P 500 е с около 15% под най-високото си равнище, а за седмицата е изтрил около 1% от стойността си.
По-рано в четвъртък Европейската централна банка (ЕЦБ) отговори на очакванията и затвърди намеренията си за лихвено повишение на следващото си заседание през юли. Европейският регулатор значително завиши инфлационните си прогнози, но понижи тези за икономически растеж на региона, което помрачи настроенията на европейските борси в четвъртък.