Снимка: Akos Stiller/Bloomberg |
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) каза на Европейския съюз (ЕС), че настоящите и бъдещите санкции срещу Русия могат да доведат до един от най-лошите шокове в доставките на петрол. По думите ѝ ще бъде невъзможно тези обеми да бъдат заменени и даде знак, че няма да добива повече, предава Ройтерс.
Представители на Европейския съюз проведоха разговори във Виена с ОПЕК на фона на призивите групата да увеличи добива в момент, в който ЕС обмисля потенциални санкции срещу руския петрол.
„Потенциално можем да станем свидетели на загуба на повече от 7 млн. барела на ден руски петрол и други течности, които се изнасят, в резултат на настоящи и бъдещи санкции или други доброволни действия“, коментира генералният секретар на ОПЕК Мохамад Баркиндо, сочи копие на речта му, разгледано от Ройтерс. „Като се има предвид сегашната прогноза за търсенето, би било напълно невъзможно да се замени загубата на обеми от такъв мащаб“.
На срещата Европейският съюз повтори призива си към страните производителки на петрол да обмислят дали могат да увеличат доставките, за да помогнат за охлаждане на растящите цени на петрола, коментира представител на Европейската комисия.
Представители на ЕС също така твърдят, че ОПЕК носи отговорност да гарантира балансирани петролни пазари, допълва той.
ОПЕК се противопостави на призивите на Съединените щати и Международната агенция по енергетика за добиване на повече суров петрол с цел охлаждане на цените, които достигнаха 14-годишен връх миналия месец, след като Вашингтон и Брюксел наложиха санкции на Москва след инвазията на Русия в Украйна.
На срещата с ОПЕК Европейският съюз е казал, че ОПЕК може да осигури повече производство от свободния си капацитет, сочи документ, разгледан от Ройтерс.
И все пак Баркиндо твърди, че настоящият силно волатилен пазар е резултат от „нефундаментални фактори“, които са извън контрола на ОПЕК – сигнал, че групата няма да добива повече.
През май ОПЕК+, която се състои от страните от ОПЕК и други производителки, включително Русия, ще повиши добива с около 432 хил. барела на ден, като част от постепенното премахване на съкращенията на добива, направени по време на най-тежките моменти от пандемията.
Срещата ЕС-ОПЕК днес следобед беше поредна от диалога, започнат между двете страни през 2005 г.
Засега руският петрол е изключен от санкциите на ЕС. Но след като миналата седмица 27-те страни в блока се съгласиха да наложат санкции на руските въглища – първите мерки, насочени към енергийните доставки – някои представители на блока заявиха, че петролът може да е следващият.