Глобалното затопляне може да е допринесло за появата на COVID-19, като е осигурило нови местообитания на прилепите. Това сочат данните от ново проучване, предава „Франс прес”.
Предполага се, че вирусът се е срещал първо при летящите бозайници, преди да бъде предаден на човека. Учени от университета в Кеймбридж моделирали присъствието на популации от различни видове прилепи, като използвали същевременно данни за температурите и валежите. По този начин била определена локализацията на флората, присъща за хабитата им.
Според тези модели през последните 100 години, 40 вида прилепи са разширили местообитанията си в обширна зона, обхващаща Южен Китай, Бирма и Лаос.
Всеки от прилепите е пренасял средно по 2,7 коронавируса. Това означава, че потенциално в тази зона са се разпространявали 100 различни вируса, откъдето е дошъл и SARS-CoV-2.
„Далеч сме от мисълта, че пандемията нямаше да настъпи, ако не бяха налице климатичните промени. Но трябва при всички случаи да вземем предвид увеличаването на броя на прилепите в тази зона и броят на коронавирусите, на които са преносители“, заяви водещият проучването Робърт Майър.
Точната верига на предаване на SARS-CoV-2 тепърва трябва да бъде установена, но климатичните промени и разрушаването на екосистемите правят така, че контактите между хора и животни от дивата природа стават много по-чести, изтъква ученият.