Отново заедно. Годината, която събра големи групи в рок музиката

През 2024 г. времето сякаш се върна назад. Или поне така изглеждаше на музикалната сцена. Много музиканти, събрани отново на едно място, привлякоха милионна публика.

След трагичната загуба на Честър Бенингтън през 2017 г., Linkin Park не потърсиха нов вокалист, но намериха нова вокалистка в лицето на Емили Армстронг.

The Cure сложиха край на 16-годишното си студийно мълчание с нов албум. Братята Галахър заровиха томахавките, за да демонстрират, че Oasis е една от най-големите рок групи.

Мултиплатинените Creed напомниха за себе си и показаха нова продукция. А Dream Theater направиха нещо, което за последно се беше случило през 2009 г. – издадоха нова музика с оригиналния си барабанист Майк Портной.

Майк Шинода и Емили Армстронг по време на първия концерт на групата с новата им вокалистка.


Майк Шинода и Емили Армстронг по време на първия концерт на групата с новата им вокалистка.

Linkin Park

В началото са Xero, а сега са Linkin Park. Казват, че заглавието на новия им албум „From Zero“ ги връща към скромното начало, но и разказва за тяхното настояще и бъдеще. Седем години след смъртта на емблематичния вокалист Честър Бенингтън, Linkin Park са отново заедно.

Събират се, защото имат нужда от музиката си.

„Искахме да направим нещо креативно. Не беше задължително да е под същото име. Просто искахме да свирим заедно“, казва Майк Шинода, който е един от основателите на групата.

Зад микрофона застава вокалистката Емили Армстронг, която кара Шинода за пръв път отново да чуе Linkin Park. Тя казва, че дебютната творба на бандата „Hybrid Theory“ е не само един от любимите ѝ албуми, но и изданието, което я вдъхновява да се научи да пее.

„Не съм си представяла, че един ден ще бъда част от групата. Надявам се, че това което правим, би накарало Честър да се гордее“, казва Армстронг.

The Cure по време на церемонията за влизането им в Залата на славата на рокендрола


The Cure по време на церемонията за влизането им в Залата на славата на рокендрола

The Cure

На 1 ноември The Cure се завърнаха с новия си албум „Songs of a Lost World“, който е първият им от 2008 г. насам. Вокалистът Робърт Смит казва, че в песните разкрива своя личен поглед към житейския път, който е извървял.

Той твърди, че творбата го кара да се замисли за момчето в него, което остарява. Смит казва, че като млад е романтизирал смъртта. Спира да го прави, когато тя започва да го засяга лично, защото усещането става коренно различно.

Текстовете му помагат да преживее мъката от загубата на брат си Ричард, на когото посвещава песента „I Can Never Say Goodbye“. Добавя, че пеенето на живо е „изключително катарзисно“, защото му помага да избяга от мрака.

„При моментите с публиката изведнъж се случва нещо. Това е причината, поради която все още го правя. Тогава преминавам през нещо наистина прекрасно“, коментира Смит.

Братята Галахър, които оставиха негативното в миналото.


Братята Галахър, които оставиха негативното в миналото.

Oasis

През 2024 г. братята Лиъм и Ноел Галахър съобщиха, че се събират отново. Завръщането на Oasis идва след 15 години, в които двамата не спираха да се карат помежду си. Сега обаче те се готвят за голямо турне през 2025 г., което се разпродаде за няколко часа.

Бъдещата им световна обиколка съвпада с 30-годишнината от издаването на албума „(What’s the Story) Morning Glory?“, което засилва интереса към дългоочакваната им поява на една сцена.

Лиъм Галахър пише в Екс, че мирът между двамата е надделял. Братята искат да запазят положителната динамика помежду си, защото тя е ключът към техния успех. Казват, че няма да дават интервюта, защото могат да им бъдат зададени „натрапчиви въпроси“, които да намерят пролуки в отношенията им.

„Не е имало някакъв повратен момент, който да предизвика събирането ни – просто постепенно осъзнаване, че моментът е подходящ“, коментират те.

Постгръндж ветераните Creed по време на пресконференция преди техен концерт.


Постгръндж ветераните Creed по време на пресконференция преди техен концерт.

Creed

Затишието при постгръндж ветераните Creed продължи 12 години. Завръщането им се състоя през април и беше последвано от голямо турне, което приключи на 5 декември в Орландо, Флорида.

Групата изтъква радостта си от повторното свързване с публиката. Creed казват, че трезвеността изиграва важна роля в този процес.

Наред със завръщането си, музикантите използват платформата си и за важни социални каузи. Китаристът Марк Тремонти успява да събере два милиона долара под формата на дарения. Превежда ги на американското „Национално дружество за Синдрома на Даун“, заедно с което построява първата клиника за Синдром на Даун в югоизточната част на САЩ.

„Осъзнаваме отговорността, която носим. Ценим я и за нас е важно тя да води до хубави неща. Искаме да надградим всичко, което постигнахме от 1993 до 2012 г.“, казват музикантите.

Dream Theater и Майк Портной отново заедно


Dream Theater и Майк Портной отново заедно

Dream Theater

През 2024 г. Dream Theater издадоха първата си нова музика с оригиналния си барабанист Майк Портной след 15-годишна пауза.

Портной казва, че е възобновил отношенията си с групата по време на пандемията от коронавирус. Той признава, че в миналото е бил вманиачен от това да контролира всичко, но вече се е научил да прави компромиси.

По време на предстоящата 2025-а музикантите не само ще издадат нов албум заедно, но и ще отбележат 40 години от създаването на групата.

„Животът е твърде кратък, за да не бъдеш с хората, които обичаш, и да не свириш музиката, която е част от живота, сърцето и душата ти“, казва Портной за завръщането си в групата.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036