Отстраняването на Жаблянов заради оправдаване на Народния съд не нарушава свободата му на изразяване

Отстраняването на Жаблянов заради оправдаване на Народния съд не нарушава свободата му на изразяване

Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) отхвърли жалбата на бившия депутат от БСП Валери Жаблянов срещу отстраняването му от поста заместник-председател на парламента през 2018 г. Той беше отстранен заради изказвания в защита на Народния съд, но според Съда в Страсбург това не нарушава неговата свобода на изразяване.

Изявлението, заради което е отстранен Жаблянов, “представлява категорично и цялостно оправдание на този трибунал, без никакво признание, че той е действал в нарушение на основните изисквания за справедлив процес и е произнесъл хиляди произволни присъди и присъди срещу политически опоненти, много от които са довели до незабавни екзекуции”, пише Съдът в Страсбург.

Жаблянов беше отстранен от поста зам.-председател на парламента през 2018 г. след няколко случая на оправдаване на Народния съд.

На 1 февруари 2018 г., деня, в който България почита паметта на жертвите на комунизма и годишнина от издаването на смъртните присъди на Народния съд, Жаблянов прочете от трибуната на парламента декларация, в която защити извънредния трибунал.

Няколко дни по-късно в декларация БСП заяви, че “Народният съд от 1945 г. е едно необходимо и неизбежно военновременно правосъдие”. След това партията се разграничи от това изявление и каза, че то е инициатива на автора. Жаблянов не потвърди, че той е написал тези думи.

Впоследствие ГЕРБ, която тогава беше управляваща партия, започна процедура за отстраняването му като зам.-председател на Народното събрание за “системно нарушаване” на правомощията му. Жаблянов беше отстранен с гласовете на ГЕРБ, “Обединени патриоти” и “Воля”. БСП гласува против, а ДПС не участва ва гласуването, припомня “Капитал”.

Последва жалба до Конституционния съд, но той потвърди законността на решението, с което Жаблянов беше отстранен от поста зам.-председател на парламента.

Впоследствие Жаблянов подаде жалба до Съда в Страсбург, но той също не отсъди в негова полза.

Съдът реши, че оценката на Жаблянов по отношение на Народния съд и пренебрежителното му поведение в пленарната зала по време на едноминутно мълчание в памет на жертвите на комунизма не заслужава повишената защита, която се предоставя на политическото слово.

Това поведение може да се разглежда като пренебрежение към жертвите на комунистическия режим и като противоречащо на ценностите, залегнали в Конвенцията за правата на човека, посочва още съдът.

“Независимо дали някои от хората, които са съдени и осъдени, са били наистина виновни за военни престъпления и престъпления срещу мира и човечеството, Народният съд е трибунал, който противоречи на най-базовите изисквания за справедлив процес, и се възприема в България като неразривно свързан с репресиите, извършени от комунистическия режим”, се казва в решението на ЕСПЧ.

В мотивите се посочва, че санкцията срещу Жаблянов се изчерпва с отстраняването му от политически пост и не носи дългосрочни последици за него. Добавя се, че ефектът от тази мярка е преди всичко символичен.

Решението идва на фона на друг случай, свързан с оправдаване и възхваляване на действията на Народния съд. Става дума за водещия в БНР Петър Волгин, срещу когото 102-годишна жена, чийто съпруг е убит по време на комунистическите репресии, заведе дело.

Съдът в Страсбург прави препратки към факта, че от 2000 г. в България има законодателство, обявяващо комунистическия режим за престъпен, както и към произнасяне на Конституционния съд, който смята Народния съд за “извънреден трибунал с решения, които не могат да се характеризират като съдебни решения”.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036