В академичната зала на Българската академия на науките започна Патриаршеският църковен събор, който трябва да избере новия водач на Българската православна църква. Делегатите на събора – 140 духовници и миряни – ще определят с тайно гласуване новият български патриарх.
Претенденти за поста са трима митрополити – Григорий Врачански, Даниил Видински и Гавриил Ловчански. Те бяха избрани преди десет дни от Светият Синод. Един от тях ще заеме мястото на починалия през март патриарх Неофит.
Името на новия патриарх, който е и Софийски митрополит, се очаква да бъде обявено в 14:30 ч. Следва интронизацията му в храма „Свети Александър Невски“ в присъствието на Вселенския патриарх Вартоломей и представители на поместни православни църкви. Ще бъде отслужен и молебен.
На церемонията ще присъстват и президентът Румен Радев и вицепрезидентката Илияна Йотова. В 18 часа държавният глава и новия български патриарх ще се включат в церемония по полагане на венец пред паметника на Незнайния воин.
Патриархът се ползва с първенство по чест пред всички архиереи, но – за разлика от папата в католическата църква – е пръв между равни. Той представлява църквата пред другите вероизповедания и пред властите. Свиква и ръководи заседанията на Светия Синод.
Решението кой ще застане начело на БПЦ е важно, защото от десетилетия тя е под влияние на Руската православна църква (РПЦ). Изборът на българския патриарх се случва на фона на противопоставянето между вселенския патриарх Вартоломей и РПЦ, която той открито критикува за това, че споделя отговорността за войната на Русия в Украйна. Руският патриарх Кирил подкрепя военната агресия на Москва.
Отношенията се обтегнаха и от решението на Вселенския патриарх да даде автономност на Православната църква на Украйна, която Московската патриаршия не признава.
Малко преди да почина, българският патриарх Неофит осъди войната в последното си богослужение за Богоявление, макар и без да споменава Русия.