Все още няма резултат от предварителните преговори между постоянните представители на държавите членки в Европейския съюз във връзка със следващия пакет санкции, които Брюксел ще наложи на Русия заради военната ѝ инвазия в Украйна. Най-проблемна е мярката, забраняваща вноса на руски петрол в Евросъюза.
Предварителните преговори трябваше да намерят начин ембаргото да бъде прието на извънредната двудневна среща на върха на Евросъюза, която започва в понеделник следобед в Брюксел. Но до сутринта съгласие не е постигнато, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
В срещата чрез видео-линк ще се включи и украинският президент Володимир Зеленски, който настоява Европа да спре енергийната търговия с Русия, защото така позволява на Москва да има средствата да продължи войната.
В неделя агенция „Блумберг“ съобщи, че Европейската комисия е предложила различни изключения на България, Унгария, Словакия и Чехия. За София това представлява преходен период за спирането на вноса на петрол от Русия до юни или декември 2024 г.
Наред с България, Словакия и Унгария обаче декларираха, че са твърде зависими от руския петрол и не могат да му наложат ембарго веднага. Според предложението на Франция ЕС ще спре всички доставки по море на руски петрол до края на годината. Какви отсрочки и на кого ще бъдат давани предстои да се реши от лидерите на държавите членки.
През 2021 г. Русия е доставяла по 720 000 барела суров петрол на ден до европейските рафинерии чрез основния си тръбопровод за региона. По море обаче е доставяла по 1,57 милиона барела на ден чрез пристанищата в Черно море, Арктика и Балтийските страни.
Най-много от доставките по тръбопровод са за Германия и Полша, но тези държави казаха, че ще опитат значително да намалят зависимостта си от руските доставки самостоятелно, без значение какво предприеме Европейският съюз като блок.
Русия през миналата година е получила около 86 милиона долара от износа на петрол.