Пламен Николов: Смятам да прелея бизнес опита си и в политиката

Пламен Николов: Смятам да прелея бизнес опита си и в политиката

Снимка: Благой Кирилов/БГНЕС

Кандидатът на „Има такъв народ“ за премиер в евентуалното бъдещо правителство Пламен Николов отказа да разкрие имената на хората, които според партията трябва да седнат в министерските кресла.

„Има нормален конституционен срок за обявяването на другите имена в кабинета“, обясни той в ефира на БНТ. „Не искам да хвърля някаква политическа бомба в този момент, без това да има някакви основания“.

Николов, който е представител за Европа на американската компания Finis, лидер в плувното оборудване, уточни, че иска да използва опита си от бизнеса и да го прелее в политиката. Николов заяви, че зад него стоят доста успешни проекти в международен план и смята да използва този опит в политиката. Като най-голям успех посочи факта, че е успял да задържи голямата американска компания да има свой офис за Европа и Азия именно в България. И това продължава вече 10 години. 

Той подчерта предимствата на своя професионален опит, който съчетава предприемачество и хуманитарно образование. „Страната не е имала друг такъв премиер, който да има хем бизнес опит, хем хуманитарно образование“, уточни Николов. Кандидатът за премиер на ИТН не се страхува, че могат да извадят нещо срещу него от миналото му. „Не се боя. Почти 20 години имам корпоративен опит, работил съм в редица браншове у нас и в мултинационален аспект. Всичко при мен е ставало по правилния начин“, каза още той. 

По думите му кабинетът, ако той встъпи в длъжност, не предвижда вдигане на данъците. „Имаме много структурирана финансова система, която искаме да изградим и искаме да бъде съчетана с някакъв вид приемственост“, коментира той.

Още по темата

Николов обяви, че целта му е да се заложи повече на иновации, образование и култура, а що се отнася до въпроса с управлението на кризата с коронавируса, уточни, че планът е да се обособят Covid болници, ако ситуацията с пандемията се влоши. Според него това е „едно от работещите решения в света“.

На въпрос каква ще бъде позицията на потенциалното ново правителство по отношение на Северна Македония, Николов заяви, че със сигурност няма да се заложи на линия на конфронтация. „Няма да притесняваме по никакъв начин своите братя и няма да ги лишаваме от възможността за тяхното европейско бъдеще“, коментира той. В същото време заяви, че това не значи, че ще отстъпи от интересите на България, но незнайно защо заговори за това колко неща от Преспанския договор (който урежда спора за името на Република Северна Македония, който тя имаше с Гърция) са нарушени.

„Отношенията ни с президента Румен Радев са като с държавен глава. Не знам да има пукнати в тези отношения“, заяви Николов. Той обеща да управлява с таланта на всички: „Изчегъртването няма да бъде стратегия на правителството, ще търсим консенсус“.

Кандидатът за премиер от ИТН заяви, че решенията в тяхната партия няма да се взимат еднолично, както е било през последните 12 години, а ще се обсъждат с парламентарната група и членовете на ИТН.  По думите му „Има такъв народ“ възприема изпълнителната власт като един добре сработен мениджърски екип.

След като последната седмица „Има такъв народ“ започна преговори с част от политическите сили в страната, Николов заяви, че на експертно ниво партията е намерила „доста допирни точки“ с останалите. Той уточни, че „Има такъв народ“ няма договорки с ДПС. 

По повод скорошните конфликти с част от служебните министри – Кирил Петков и Асен Василев, Николов заяви, че според него няма напрежение между партията и отделни министри, а миналата седмица са проведени ползотворни срещи, като посочи тази със служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов. Според Николов отношенията на „Има такъв народ“ с президента Румен Радев са като с държавен глава и той не е наясно да има „пукнатини“.

Николов заяви, че основният му недостатък е, че останалите не го познават и нямат пряк поглед над кариерата му – нещо, което изтъкнаха по-рано и част от политическите лидери в страната. Като свое предимство той изтъкна хуманитарното си образование и бизнес опита си.

Запитан за вижданията му за съдебната реформа, кандидат-премиерът обяви, че от ИТН искат фундаментална и дълбока съдебна реформа, като се започне от специализираното правосъдие. 

източник https://www.investor.bg/