По време на управлението на БСП били водени разговори държавата да купи ЧЕЗ (видео)

Бедност и растящи неравенства – това оценката на зам.-председателя на парламентарната група на БСП Жельо Бойчев за изминалата година на кабинета „Борисов 3“

[ad id=“225664″]

„Трудно може да се намери нещо положително в тази една година. Дори не е нужно да се прави ретроспекция и анализ на това какви бяха обещанията и какво беше реализирано за тази една година, за да се види, че почти нищо не е реализирано”. Това обяви зам.-председателят на парламентарната група на БСП Жельо Бойчев в ефира на Канал 3 по  повод навършването на една година, откакто третото правителство на ГЕРБ под управлението на Бойко Борисов положи клетва.

„За съжаление резултатът е следният – България продължава да става все по-бедна. Все повече нарастват неравенствата в българското общество. Ако има няколко обективни неща, които могат да говорят за това са: демографските характеристики – за тази една година продължава негативната тенденция по отношение на демографията – всяка година България намалява средно с 40-50 хиляди души. А има държави, които показват, че има държави, които могат да предложат друг тип политика, например Унгария. Друг измерител е чуждите инвестиции. Въпреки хвалбите, статистиката е ясна – през 2017 г. чуждите инвестиции са по-малко, отколкото през 2016-а. Това е статистиката и тя е реална оценка“, подчерта Бойчев.

[ad id=“263680″]

„С една дума – бедност, растящи неравенства, растящи регионални различия. А това беше друго обещание. Нашата страна е все по-различна по отношение на това в коя точка се намираш. Не само заплатите са различни, а и перспективата”, допълни той.

„През 2012-а разликата между най-бедните и най-богатите е била 6 пъти. Сега е 8 пъти. Това е показател, който ни отдалечава от европейските стандарти. Това ни приближава по-скоро до африканските стандарти”, каза още социалистът.

Той изтъкна и друго характерно за годината на кабинета „Борисов 3”: „Имахме изобилие от скандали. Нужно ли е да ги изброяваме – като започнеш от строителството на ограда, НДК, Суджукгейт, Хасковогейт, скандалът със Здравната каса и оставката на управителя и като свършиш със скандал с ЧЕЗ. Скандал след скандал. Нестаблиност, която се генерира от правителството.”

Бойчев обяви, че БСП иска оставката на правителството, но „изглежда, че правителството е стабилно“.  „Те нямат проблем с математическата стабилност. Но това не означава, че правителството е стабилно. А и освен БСП, всички останали политически сили са готови да подкрепят различни теми и различни законопроекти. Ако се замислите – защо година след встъпването в длъжност на правителството се питаме кога ще бъдат следващите предсрочни избори? Това атестат за стабилност ли е?”, попита реторично Бойчев.

[ad id=“236993″]

„Самото правителство, самата коалиция показват нестабилност. Там всичко още от начало беше сглобено като сделка заради самата власт и затова непрекъснато се генерират скандали. Това може да бъде успешна формула”, заяви зам.-председателят на парламентарната група „БСП за България”.

Той бе категоричен, че не патриотите са слабото звено в управляващата коалиция, а „големият партньор”, тъй като той има пълен отказ от реформи.

„Това е големият въпрос, това е убийственото. Ако България не излезе от тази спирала, нищо добро не ни чака. Гражданите ни трябва да са наясно, че страната ни може да има друг социално-икономически модел на развитие. Това е големият въпрос, върху който трябва да се съсредоточим, а не върху постоянните скандали”, каза още Жельо Бойчев.

[ad id=“236999″]

Относно престрелките между президента и управляващите и изказването на Бойко Борисов, че Румен Радев се държи като президент на БСП и ДПС, Жельо Бойчев коментира: „Познавайки президента, последното нещо, което мога да си помисля е, че ще остави някого да го употреби. Достатъчно добре се вижда, че има собствено мнение и има характера и волята да го отстоява. Разбирам, че това дразни ГЕРБ, но няма как да си президент на една или втора партия и това се вижда като се постави оценката на президента. Знаем, че това дразни ГЕРБ, но се вижда одобрението. А като говорим за това, ясно се вижда, че социологията показва, че повече хора не одобряват правителството, отколкото го одобряват. А президента го одобряват.“

[ad id=“237001″]

Относно това каква алтернатива може да предложи БСП Бойчев подчерта: „Това е голямото предизвикателство пред нас. Виждате, че политическият дебат е на много примитивно ниво. Забелязват се много негативни тенденции. Като това, че се занимаваме с много теми, които не са дневен ред и да си измисляме несъществуващи проблеми, като например да излизаме от НАТО.”

Дали депутатските заплати и ваканции са популизъм? „Точно това е пример – фокусираме се върху заплатите, а не върху други предложения, които сме направили – в здравеопазването, в икономиката… Това ми се иска да променим, да си дадем сметка, че такъв тип безсмислени дебати няма да доведат до нищо добро. Конкретно за заплатите става въпрос какъв пример се дава в политиката”, коментира зам.-председателят на БСП.

Жельо Бойчев все пак изрази надежда, че европредседателството на България ще бъде положително оценено след неговия край и изтъкна и подкрепата на БСП.

 

На въпрос дали БСП ще внесе нов вот на недоверие Жельо Бойчев отговори: „Правителството дава непрекъснато основание за вот на недоверие, но това предстои да бъде обсъждано. Имаше провалена политика в здравеопазването. Какво е това, което има в Сектор „Сигурност”. Протести на всички служители, бягство от затвора и хора, които минават без контрол на летището. Това правителство не блести с политика и сектор, в който може да покаже реален резултат”.

[ad id=“238430″]

Относно стартиралата борба с корупцията Бойчев изрази умереност. „Там е по-добре да се концентрираме върху резултатите. За да не се получат разминавания спрямо очакванията. Така че аз съм по-предпазлив в оценката си за това”, отбеляза той.

Като председател на парламентарната комисия за сделката за ЧЕЗ, която удължи работата си, Бойчев коментира:

„Няколко неща лично мен ме смущават. Работата на институциите, но всички институции. За мен е не нормално да искаш отговори на определени въпроси и да не получаваш отговори. Или трябва да сменим модела на страната и тя да не бъде парламентарна република, или няма как да приема това, което в момента се случва. Не мога да приема по никакъв начин, че се отказва информация – защото аз не пиша в качеството си на народен представител, а като председател на комисия. И не може да ми се казва, че това е тайна. Има начини, по които да се предостави тази информация. И това ще е една от констатациите в доклада на комисиите, че не можем да дадем отговор на хората. Ние още не можем да кажем откъде се финансира тази сделка. Защото всички институции се отчитат пред българския парламент и е крайно неуважително той да не получава информация. Комисията трябваше да разсее съмненията около сделката, но отказът от съдействие на институциите, ще е това, което ще продължи да кара хората да си мислят, че в тази корупционна среда в България всичко може да се случи”, коментира Бойчев.

[ad id=“218001“]

Той опроверга и информацията, че по време на провителството на БСП управлението е бездействало по отношение на желанието за държавно участие в електроразпределението.

„Водил съм разговор с Драгомир Стойнев, който беше тогава министър на енергетиката, и той ми е казвал, че е водил разговори с ЧЕЗ, именно за закупуване на активите на ЧЕЗ. Водени са разговори с ЧЕЗ, но знаете, че мандатът но това правителство бе доста кратък. Но както казва той, „ако имахме възможност да купим ЧЕЗ, щяхме да го купим”. Това е ясно изразена наша воля. В момента, в който някои иска да продаде своите акции, българската държава, когато ние носим отговорност за това, щеше да влезе в ролята да разговаряме за това”, обяви Бойчев.