Полезни съвети на проф. Богов как да съхраним бъбреците си здрави

Полезни съвети на проф. Богов как да съхраним бъбреците си здрави

Проф. Богов завършва Медицинския факултет в Медицинска академия – София, през 1985 г. Има специалности по вътрешни болести и нефрология. До 1989 г. работи в Районна болница – Сандански. После последователно е асистент, старши и главен асистент в Клиниката по нефрология на Александровска болница. Доктор по медицина от 2002 г. В момента е началник на клиниката. Дейността му включва диагноза, лечение, консултации на болни с вътрешни и с бъбречни болести. Преподава на студенти по медицина, на лекари за придобиване на специалности по вътрешни болести и нефрология, на лекари за придобиване на правоспособност за работа с ехо-апаратура за изследване на абдоминални органи и повърхностни структури – конвенционална и Доплер УЗ, на лекари за придобиване на правоспособност за „Биопсични методи в нефрологията”

Бъбреците са най-силно кръвоснабдените органи, които след сърцето и мозъка, се нареждат на трето място по важност за организма. Бъбреците поддържат хомеостазата в организма; поддържат стабилността на кръвното налягане; поддържат киселинността в организма, чрез обмяната на бикарбонатните разтвори.  Рискови фактори, които увреждат бъбреците:

Проф. Богов обяснява, че има заболявания на бъбреците, които могат да бъдат избегнати, но има и друг тип, при който това няма как да стане. Такъв тип заболявани на първо място са наследствените. На следващо място са заболяванията на бъбреците, които са получени от други заболявания. Така например страдащите от високо кръвно налягане, от затлъстяване и от захарен диабет имат и увредени бъбреци.
Има фактори, които увреждат бъбреците и те могат да бъдат избегнати, като например злоупотребата с медикаменти (болкоуспокояващи и антибиотици) и хранителни добавки от фитнес маниаците. Те вредят на бъбреците поради високото им съдържание на белтъци.
Ако пациентите със захарен диабет прилагат контрол над захарта и провежда правилно лечение, това е изключително полезно и за бъбреците, тъй като уврежданията ще се забавят с 15 или 20 години и едва тогава ще бъде назначено лечение чрез хемодиализа.
Хроничните бъбречни инфекции могат да бъдат получени при посещение на басейни, на плажове без хигиенен контрол. Самолечението е вредно, затова е наложително да се посети специалист нефролог. Уролозите оперират, а нефролозите диагностицират и лекуват бъбреците и отделителната система. Специалистите препоръчват ежегодно да се провежда контрол на бъбречната функция.
Рисков фактор, които уврежда бъбреците е дехидратацията. Когато човек усети жажда, това е симптом, че е ожаднял и трябва да пие течности, най-вече вода. Водата се приема на малки порции през целия ден, максимум до 250 мл наведнъж, тъй като приемът на големи количества, на един път, рязко натоварва работата на бъбреците.

[ad id=“225664″]
Всеки здрав човек трябва да приема по 1,5 до 2 литра вода за денонощие, а по време на летните жеги и по 2,5 литра. На всеки 3 месеца трябва да се сменя минералната вода, за може човек да се предпази от соли, които са предпоставка за образуването на камъни.
За профилактика при бъбречно-каменна болест се пие топла бира, но не трябва да се забравя, че тя има диуретична функция и вместо да хидратира организма, тя го обезводнява допълнително. Ето защо е важно да не замествате водата с бира, когато искате да се хидратирате.
Различните видове чайове действат по различен начин, обяснява проф. Богов. Зависи от какъв продукт е направен самият чай, както и от количеството му. Има специални чайове за бъбреци – кидни чайове, а другите са билковите отвари, зелен и черен чай. Прекомерната употреба на зелен и черен чай довежда до появата на проблеми с бъбреците. Напоследък на пазара се предлагат различни китайски чайове, които са опасни за бъбреците – предизвикват токсични увреждания и прекалена загуба на калиеви йони. В повечето случаи черния и зеления чай се използва от жените като средство за отслабване, тъй като са диуретици.
В същото време много полезни за бъбреците са добре познатите ни билкови чайове от липа, червена боровинка, шипки и други, но и при тях прекомерната употреба не е полезна. Най-добрият начин за подобрява циркулацията на кръвта, раздвижване работата на бъбреците и отделянето на урина е движението.

Източник: lekuva.net