ПП-ДБ предложи закон за регламентиране на международните санкции

ПП-ДБ предложи закон за регламентиране на международните санкции

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) предложи закон, който да регламентира прилагането на международни санкции в България.

Това се случи на фона на руската инвазия в Украйна, която предизвика безпрецедентни икономически санкции за Москва от множество държави и международни организации, включително и Европейския съюз (ЕС).

Към момента пропуски в законодателството в България позволяват в някои случаи санкциите да бъдат нарушавани и по този начин да се допуска руско влияние в страната.

Законопроектът беше внесен в понеделник от 15 депутати от парламентарната група на ПП-ДБ, сред които Ивайло Мирчев и бившата министърка на правосъдието Надежда Йорданова.

Той цели да регламентира начина, по който България да участва в процеса по приемането на санкции, приети от ЕС, Съвета за сигурност на ООН, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и други международни организации, от които България е част.

Законопроектът предвижда също реда, по който България ще може да дава свои предложения за нови санкционирани лица по вече наложени ограничителни процедури. Планира се да има и публичен списък на санкционираните лица, който да бъде достъпен на сайта на Министерството на външните работи (МВнР).

Сред компетентните органи по прилагане на мерките са министерствата на външните и вътрешните работи, на икономиката, правосъдието и културата, както и Комисията за финансов надзор и Българската народна банка. Предстои законопроектът да бъде обсъден в парламентарните комисии.

Работата по него е започнала през лятото на 2023 г., близо година след началото на войната. Липсата на подобен закон от години води до руски корупционен натиск и пропаганда в страната според депутата Ивайло Мирчев. Той дава пример с АЕЦ „Белене“, комплекс „Камчия“ и „Лукойл Нефтохим Бургас“.

През август 2023 г. Свободна Европа публикува разследване, което показва как земята под комплекс „Камчия“ – част от територията на България, е продадена на Русия на безценица и в разрез с конституционните ограничения. Случаят освети липсата на синхрон между българското и международното законодателства по прилагането на санкции.

Проектът АЕЦ „Белене“ е стартиран с подкрепата на Русия, но така и не е реализиран. Краят му беше сложен официално през октомври 2023 г. от правителството на Николай Денков. Миналата година парламентът въздложи на правителството да преговаря с Украйна за продажбата на вече построените с руски средства реактори.

През 2023 г. също така доклади на неправителствени организации и на международното издание „Политико“ разкриха, че местният клон на руския енергиен гигант „Лукойл“ се възползва от вратичка в закона, за да заобикаля ембаргото на ЕС за руски петрол.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036