Правната комисия спря процедурата по избор на Сарафов, но не попречи на ВСС да насрочи нова

Правната комисия спря процедурата по избор на Сарафов, но не попречи на ВСС да насрочи нова

Правната комисия реши на второ четене да прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор. По нея единствен кандидат беше изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов.

Във вторник правната комисия отхвърли предложението Висшият съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да не може да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор.

Второто се случи с 3 гласа „против“ на „ДПС – Ново начало“ на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и 9 гласа „въздържал се“ на ГЕРБ и БСП.

Решенията на правната комисия идват два дни преди ВСС да гласува Сарафов за главен прокурор. Мандатът на настоящия състав на ВСС изтече преди повече от две години.

В сряда предстои решенията да бъдат гласувани на второ четене в пленарната зала.

Ако приетите от правната комисия промени бъдат одобрени в парламента, ще бъде блокирана процедурата по избор, насрочена за четвъртък. На практика ВСС ще може да насрочи нова процедура, в която Сарафов отново ще може да е единствено предложение. ВСС ще може да проведе и процедурата по избор на председател на Върховния административен съд (ВАС).

Във вторник правната комисия отхвърли и искането за ограничения относно изпълняващите функции председател на ВКС и ВАС и главен прокурор. Това също стана с гласовете на ДПС – Ново начало“, ГЕРБ и БСП. Това означава, че до избирането на нов председател на ВАС досегашният такъв – Георги Чолаков, ще може да продължи да ръководи институцията като временно изпълняващ функциите.

Промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), голяма част от които целят да спрат процедурата по избор на Сарафов за главен прокурор, бяха приети на първо четене както в правната комисия, така и в пленарната зала.

Още по време на обсъжданията в парламента миналата седмица стана ясно, че повечето партии са против членовете на ВСС с изтекъл мандат да изберат нов главен прокурор. Тогава единствено ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ бяха против.

През декември Конституционният съд (КС) отказа да да отговори на въпроса дали състав на ВСС с изтекъл мандат може да избира тримата големи в съдебната власт. Това даде зелена светлина настоящите съдебни кадровици да продължат с процедурата за избор на нов ръководител на държавното обвинение.

Процедурата по избор на Сарафов ще се състои и въпреки серията от публични разкрития за необяснимо високите доходи на сина и бившата съпруга на Сарафов. Самият Сарафов от години е обвиняван и в зависимости спрямо ГЕРБ и санкционирания за корупция Делян Пеевски.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036