Снимка: архив Ройтерс |
Перспективата мигранти от Афганистан да се отправят към Европа принуждава континента да се изправи срещу ахилесовата си пета: останалият си неуреден спор как континентът да се справи с търсещите убежище.
Преди шест години Европейският съюз (ЕС) преживя сериозна мигрантска вълна заради войната в Сирия. Над 1 милион бежанци и мигранти прекосиха морето, за да стигнат до Европа през 2015 г., пише онлайн изданието Politico.eu.
Длъжностните лица обещаха да реформират системата за убежището, като създадат такава, която да обработва и разпределя ефикасно търсещите убежище в целия континент. Целта беше ЕС да се подготви за евентуална следваща мигрантска вълна. Това така и не се случи.
Сега, когато талибанските бойци завземат контрола в Афганистан, този провал надвисва над европейските лидери. Въпреки това официални лица и дипломати излъчват различни идеи как да се справят с очакваното увеличение на търсещите убежище от Афганистан.
Предложенията са много разнообразни – изграждане на гранична ограда, финансиране на презаселване на бежанци в страни извън ЕС като Турция и Пакистан, предлагане на незабавна, но временна защита от страна на ЕС на афганистанците.
В някои случаи държавите напредват едностранно. Гърция вече изгради 40 км ограда и видеонаблюдение по границата си с Турция.
Посланиците на ЕС се готвят за среща тази седмица, за да обсъдят колективен подход, според дипломат. В събота лидерите на ЕС предложиха предварителен преглед на единния план – смесица от финансиране за страни членки, които презаселват бежанци, и партньорства с външни държави.
Най-важното е, че темата за миграцията отново завладя ЕС. Служители по правата на човека предупреждават, че това може да навреди на Европа. Като начало, служители, работещи по въпросите на миграцията, казват, че по-голямата част от бягащите афганистанци вероятно ще останат в съседни страни и няма да тръгнат към ЕС. Освен това неправителствените организации твърдят, че определянето на афганистанската криза като миграционен проблем ще даде предимство на страни, например Турция, Беларус и Мароко, които използват мигрантите като лост за изнудване на ЕС, както на крайнодесните политически партии в рамките на блока.
От 2015 г. страните от ЕС многократно се опитват – и не успяват – да създадат система за равномерно преразпределение на търсещите убежище, които пристигат в ЕС. Миналата година Европейската комисия (ЕК) предложи нов план, но няма особен оптимизъм, че той ще бъде приет.
През 2016 г., на фона на нарастването на бежанците от Сирия, ЕС сключи сделка с Турция, според която Анкара обеща да работи за спиране на мигрантите, преминаващи Егейско море за Гърция, в замяна на финансирането от ЕС на проекти за помощ на стойност няколко милиарда евро в Турция.
В петък започнаха да се разпространяват слухове за поредната сделка на ЕС с Турция. Въпреки че Турция няма пряка граница с Афганистан, дипломатите обсъдиха възможността Анкара да играе роля при приемането на афганистански бежанци.
Представител на Турция отрича слуховете, че има такова споразумение.
източник https://www.investor.bg/…………