Превозвачите протестират въпреки новите антикризисни мерки на правителството

Превозвачи в цялата страна излязоха на протест в сряда сутринта. Те настояват за диалог с правителството и за актуализация на държавния бюджет с цел преодоляване на последиците от пандемията и увеличените цени на горивата и енергоносителите.

По-късно в сряда Министерският съвет официално обяви нов пакет от антикризисни мерки, които включват отстъпки на горивата и падане на акциза на електроенергията и природния газ. Това са част от исканията на превозвачите.

Ден по-рано във вторник Магдалена Милтенова от Съюза на превозвачите се срещна с министър-председателя Кирил Петков, за да обсъдят антикризисните мерки. Тогава Милтенова съобщи, че според нея е имало конструктивен диалог, но решения засега няма.

Работещите в транспортните дружества към Столичната община протестират заради опасност да останат без заплати, съобщи БНР. На отделен протест излизат и шофьорите на таксита, които ще се присъединят към ще се присъединят към служителите на градския транспорт пред Министерски съвет.

От сутринта Федерацията на транспортните работници на КТ „Подкрепа“ и Съюза на транспортните синдикати в България бяха блокирали ключови кръстовища в София, сред които „Лъвов мост“, „Сточна гара“ и кръстовището при Петте кьошета, като частично преминаваха само някои превозни средства на градския транспорт.

Протестиращите преминаха по бул. „Кн. Мария Луиза“, пл. „Независимост“, ул. „Г. С. Раковски“ до министерството на финансите (МФ), а после се очаква да се оправят към сградата на Министерския съвет. Стачката е под надслов „НЕ на унизително ниските заплати!“.

Протестът днес в София има още два сборни пункта – единият е на „Ботевградско шосе“, а другият – на бул. „Царица Йоанна“ преди тунела в „Люлин“.

Протестът се провежда в деня на матурата за зрелостници по български език и литература. Шествия има също в Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Благоевград, както и по гранични пунктове. Временно са преустановени извънградските превози в редица области.

Това е пореден протест на превозвачите. В началото на месеца протестиращи фирми и браншови организации поискаха оставките на министъра на транспорта Николай Събев, министъра на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов и министъра на финансите Асен Василев заради „липса на конструктивен диалог“ и „липса на експертиза“. И Събев и Караджов казаха, че няма да подадат оставка, като министърът на транспорта определи исканията на превозвачите като „политически“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .