Иранският лидер Ебрахим Раиси. Снимка: Bloomberg L.P. |
Дискусиите за подновяване на сключеното през 2015 г. Иранско ядрено споразумение са забавени заради обявените от Москва искания в последния момент, което заплашва да прекрати преговорите, споделят пред Ройтерс дипломати, според които САЩ не искат да се ангажират с Русия по въпроса.
Във вторник западните сили предупредиха Русия да не разваля почти завършената сделка за връщане на САЩ и Иран в съответствие с ядреното споразумение от 2015 г. Главният преговарящ на Иран се завърна във Виена в сряда след консултации в Техеран.
11-месечните преговори за възстановяване на споразумението, с което бяха премахнати санкциите срещу Иран в замяна на ограничаване на ядрената му програма, достигнаха до своя последен етап, като няколко дипломати посочиха, че ядреното споразумение вече е широко съгласувано.
Точно на финала на преговорите Русия е поискала писмени гаранции от Вашингтон, че западните санкции, насочени срещу Москва заради руското нахлуване в Украйна, няма да повлияят на търговията ѝ с Иран.
„Все още няма решение по въпроса за исканията на Русия“, споделя западен дипломат, след като руският пратеник Михаил Улянов и координаторът на преговорите Енрике Мора от Европейския съюз (ЕС) разговаряха във вторник.
Мора и Улянов се срещнаха отново в сряда.
Заместник-държавният секретар на САЩ по политическите въпроси Виктория Нюланд обвини във вторник Русия, че се стреми да извлече допълнителни ползи от участието си в преговорите за подновяване на ядреното споразумение, като добави, че Вашингтон няма да се договаря с Москва.
Според източниците все още не е ясно какъв е точният характер на исканията на Кремъл, като все пак изглежда, че не касаят само ангажиментите по съживяване на ядреното споразумение.
То беше подписано на 14 юли 2015 г. след 20-месечни преговори между петте членки на Съвета за сигурност на ООН, плюс Германия, водени от ЕС. Иран се съгласи да елиминира по-голямата част от вече обогатения си уран в продължение на 13 години и да обогатява уран до 3,67% през следващите 15 години като част от сделката.
В замяна Организацията на обединените нации (ООН) и ЕС прекратиха някои санкции, така че Иран да получи достъп до 100 млрд. евро активи в чужбина, замразени заради мерките.
Бившият американски президент Доналд Тръмп извади Вашингтон от сделката през 2018 г., като наложи отново санкции срещу Иран, след което Техеран наруши много от ядрените ограничения на сделката.