Над 100 000 души излязоха по улиците в десетки градове в Словакия в петък, за да протестират срещу правителството на Роберт Фицо.
Само в Братислава протестиращите бяха 60 000. Те носеха знамена на Словакия, Европейския съюз (ЕС), НАТО и Украйна. Посланието им беше едно – мястото на страната е в Европа и със Запада и това не може да бъде променяно.
Новата вълна на протести срещу Фицо започна в края на декември, след като словашкият премиер отиде на посещение в Москва, където се срещна с Владимир Путин. Това беше поредното действие на правителството му, с което то демонстрира проруски позиции, след като по-рано спря военната помощ за Украйна и многократно заплаши Киев заради прекратения транзит на руски газ през украинска територия.
Тази близка връзка в Москва накара протестиращите срещу него да го обвинят в „предателство“.
По подобие на колегата си от Унгария Виктор Орбан, Фицо е и от европейските лидери с най-остри позиции срещу Брюксел. След връщането му на власт през 2023 г. редица непрвителствени организации, анализатори и наблюдатели го обвиниха в подкопаване на демократичните ценности и все по-авторитарно управление в страната.
До момента самият Фицо отхвърля обвиненията срещу себе си и от своя страна твърди, че протестите срещу властта му са организирани с цел дестабилизация на държавата и са водени от чуждестранни сили.
Протестите и проваленият вот на недоверие
Протестите срещу Фицо започнаха в края на декември, но тогава те не бяха толкова масови и бяха ограничени до столицата Братислава и само няколко други по-големи градове.
В петък това се промени, като според няколко новинарски сайта в страната тълпата в Братислава е достигнала до близо 60 000 души. Словашките медии сравниха масовостта на протестите със ситуацията през 2018 г., когато предишното правителство на Фицо беше свалено от власт.
Протестите тогава бяха провокирани от убийството на журналиста Ян Куциак и годеницата му Мартина Кушнирова. Приживе и до дните преди смъртта си Куциак разследваше връзки на словашкото правителство с италианската мафиотска организация Ндрангета. Тези протести бяха най-големите в страната след падането на комунистическия режим през 1989 г. и доведоха до оставките на Фицо, вътрешния мнистър и шефа на полицията.
„Ето че пак се борим за демокрация“, каза един от протестиращите в Братислава в петък, цитиран от Дойче Веле.
По улиците в словашките градове хората вдигнаха транспаранти с надпис „Срам“, „Достатъчно с Фицо“, „Предателство“.
Протестиращите бяха провокирани допълнително и от думите на един от депутатите на партията на Фицо „Смер“, който преди десетина дни каза, че „не бива да се затваря вратата пред вземането на драстично решение за напускане на ЕС“.
„Тук сме да ви напомним учтиво, но ясно, че отдавна сме взели решение за това къде принадлежим“, каза пред тълпата в столицата популярният актьор Томаш Масталир, цитиран от Политико.
Освен 60 000 в Братислава, близо 10 000 излязоха на протест в Банска Бистрица.
Правителството вижда опит за преврат, воден от чужбина
По-рано през седмицата Фицо беше изправен пред вот на недоверие в парламента. По време на дебатите той изненадващо поиска закриване на пленарното заседание, за да изнесе „секретна информация“ пред парламента. Действията му накараха опозицията да оттегли искането си, но тя подчерта, че ще внесе повторно предложението през следващата седмица.
След закритото пленарно заседание от опозицията обявиха, че Фицо е прочел доклад, съставен от словашките служби, според който има притеснителни данни за готвен бунт по подобие на събитията от Евромайдана в Украйна през 2014 г., довели до свалянето от власт на Виктор Янукович. Впоследствие Янукович избяга в Русия, където до момента живее под закрилата на Путин.
Самият Фицо твърди, че според данните на службите са открити доказателства за чуждестранно финансирани „структури“, които се опитват да свалят правителството и да използват протестите, за да „създадат конфликти със службите за сигурност, за да ескалират конфликта допълнително“. Досега той не е посочвал конкретни доказателства за думите си, а самите протести преминават изцяло мирно.
Ден преди протестите в петък президентът Петер Пелегрини, който е бивш член на Смер преди да основе собствена партия през 2020 г., каза по време на събрание на Съвета по сигурност, че „има групи хора, които искат да ескалират напрежението в страната, за да атакуват правителствени институции“ и каза, че групите се контролират от чужбина.
Организаторите на протестите отхвърлиха с насмешка твърденията за това, че протестите са организирани от чужбина и целят ескалация.
„Нищо от това, което твърдят премиерът и президентът, не е вярно“, каза Лусия Стаселова една от организаторите на протестите, която е част от неправителствената организация „Мир за Украйна“, цитирана от Дойче Веле.
„Чуйте Ердоган в Турция, Орбан в Унгария, Иракли Кобахидзе в Грузия, Сърбия – всички те използват един и същи наратив. Според мен Словакия е само една от страните, които се подчиняват на московския режим – благодарение на нашия министър-председател“, казва друг от протестиращите.
От опозицията нарекоха Фицо „параноичен“ и посочиха като възможна причина за това опита за покушението му в средата на 2024 г.