Президентът Румен Радев избра да връчи третия, последен мандат за съставяне на редовен кабинет, отново на БСП. Той ще направи това за четвърти път в поредицата предсрочни избори за 2 г. Ако левицата не успее да състави правителство, ще има нов вот през март или в началото на април.
Мандатът за посочване на кандидат за министър-председател ще бъде връчен на парламентарната група на „БСП за България“ на 16 януари, понеделник, в 10.00 часа на „Дондуков“ 2, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Радев връчи първия мандат на ГЕРБ-СДС, които спечелиха изборите на 2 октомври за пръв път от април 2021 г. Те получиха 25% от вота на избирателите, изпреварвайки „Продължаваме промяната“ (ПП) с 5 процента, след като тяхното правителство се разпадна след само 7 месеца управление.
Очаквано, ГЕРБ не събра достатъчна подкрепа за кабинет и върнаха неизпълнен първия мандат. Същото се случи и с ПП, на които Радев даде втория мандат като втора политическа сила.
За третия по процедура президентът имаше право да избере партия. Възможностите бяха БСП, ДПС, „Възраждане“ ДБ и „Български възход“.
В петък вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че мандатът трябва да отиде при партия, която е с „най-голяма възможност да състави кабинет“, но и да продължи политиката на служeбния кабинет. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментара, че това значи, че президентът ще избере или пак БСП, или „Български възход“, тъй като лидерът ѝ Стефан Янев вече беше негов служебен премиер.
Борислав Гуцанов от БСП обаче каза, че партията му има много разминавания с политиките на служебното правителство и „не можем да защитим техните виждания“. Става дума за решението за купуване на нови самолети F-16 и това, че държавният глава не наложи вето за изпращането на военна помощ за Украйна.
От ГЕРБ казаха, че биха подкрепили кабинет на ДБ, стига в него да няма министри от ПП. Според съпредседателя на ДБ Христо Иванов обаче акцията на прокуратурата срещу криптобанката Nexo e опит да бъде намален шансът формацията му да получи мандата. Тя беше атакувана с информация, че служители на компанията са ѝ правили дарения.
Процедурата
В Конституцията няма изрично записан срок, в който избраната партия да излъчи кандидат за премиер. В тълкувателно решение от 1993 година на Конституционния съд обаче е записано, че решението не може да се бави прекалено дълго. Според конституционалисти разумно е срокът да е подобен на останалите в процедурата – около 7 дни.
Според същото тълкувателно решение партията има и още една седмица, за да предложи структура и състав на Министерския съвет. Тоест това трябва да стане до 31 януари.
Ако и БСП не успее или депутатите не одобрят кабинета, президентът трябва да назначи ново служебно правителство, да разпусне парламента и да определи дата за нови избори до два месеца.
Още в края ноември президентът каза, че умишлено бави връчването на мандатите за съставяне на правителство, за да може евентуалните предсрочни избори да са през март, а не през януари и февруари.
След последните редовни парламентарни избори през април 2021 г., когато ГЕРБ спечели с малко и загуби властта, последваха три предсрочни вота – през юли и ноември 2021 г., както и през октомври 2022 г.
Защо БСП и какви са шансовете
Шансовете левицата да успее да състави кабинет са почти нулеви, тъй като ГЕРБ и ДБ имат решения да не подкрепят мандат на БСП. Не се очаква за него да гласуват и от ДПС.
Социалистическата партия беше тази, която номинира и подкрепи Радев за президент два пъти, въпреки че след това отношенията му с лидера ѝ Корнелия Нинова се обтегнаха. Политологът Христо Панчугов по-рано вече коментира пред Свободна Европа, че и сега БСП е логичният политически избор, както вече се случи три пъти.
„Не защото президентът харесва Корнелия Нинова, а защото посланията му са послания към избирателите на БСП. Ще затвърди усещането, че Радев ги представлява, на фона на разпадащата се партия, и това отваря възможност за бъдещ ляв проект“, каза той.