В края на миналия месец Великобритания официално започна процеса по излизане от ЕС.
Политическото откъсване на Острова от континентална Европа не спира нарастващ брой хора от Румъния и България да продължават да поемат към Албиона.
Десетки хиляди наши сънародници търсят късмета си във владенията на Кралицата. За 30 000 емигрирали българи през 2016г., това е втората най-популярна дестинация.
Увеличението на идващите във Великобритания граждани на ЕС обаче бе сред основните причини мнозинството британци да поискат излизане от съюза миналата година.
Британският премиер Тереза Мей неколкократно обяви, че съкращаването на имиграцията ще е сред основните приоритети на властта при разработването на стратегията за Брекзит.
Притеснява ли всичко това нашенците, решили да останат на Острова, близо година след референдума? Оказва се, че не.
„Не се чувствам притеснен за престоя си тук по никакъв начин. Не се тревожа и за преминаването на границите, независимо в коя посока“, заяви за Vesti.bg 28-годишният зъботехник Пламен, отишъл да работи като портиер в частен клуб в Лондон.
Причините за емиграцията му са до голяма степен финансови и логично, това е и основното му притеснение относно Брекзит.
„Повече ме тревожи обезценяването на валутата, породено от политическите катаклизми“, смята той.
Ако спада на паунда продължи през следващите години, то една от основните причини за имиграция на Острова реално би отпаднала. Едва ли обаче това ще е търсеният начин от британците да ограничат имиграцията, обвита в предразсъдъци.
Може ли да се живее на помощи във Великобритания?
Основно политическо послание на искащите излизане от ЕС преди година беше, че британският данъкоплатец издържа работниците от други страни.
„Имах възможност да изпозвам услугите за помощи, отговарях на изискванията, но не го направих. Бях свидетел обаче как всички го правят, дори без да са запознати напълно с условията“, са наблюденията на Иво.
Квалификацията и дългото жителство те спасяват
„Според мен, няма да има сериозни последици за квалифицирани хора. Британската икономика стигна етап на насищане от персонал. Тези, които биха могли относително лесно да влезнат в нея ще са квалифицираните. За останалите ще има препятствия еквивалентни на тези вън от ЕС“, смята Христо
Приходите на компанията, в която той работи, идват от външни пазари и много от персонала й е от ЕС. Съответно – той е получил изрични уверения, че ще запази работното си място.
Към момента обаче бизнесът с по-ниско квалифицирана работна ръка също не се е загрижил от Брекзит.
Автор: Константин Мравов
Цялата статия прочетете тук: Vesti.bg