Северна Корея месеци наред повтаряше, че е овладяла пандемията от коронавирус, но в сряда нещата се промениха. В този ден лидерът на страната Ким Чен Ун спомена публично думите „голяма криза“ и каза, че тя е била провокирана от „съдбоносен“ провал на националните противоепидемични мерки.
Ким каза това по време на заседание на управляващата единствена партия. Експертите в Западна Европа и САЩ коментираха това като сигурен знак, че ситуацията с разпространението на коронавируса в страната е по-опасна, отколкото се смята.
Защо трябва да гадаем
Корейската народно-демократична република (КНДР) е последната в света комунистическа диктатура от най-затворен тип. Дори по времето, в което СССР все още съществува, страната живее в сталински тип култ към личността и в изолация, чиято крайност е позната единствено в Камбоджа на Червените кхмери.
Но докато режимът в Камбоджа оцелява само 4 години (1975-1979), Северна Корея поддържа еднопартийната си система и почти пълната си външнополитическа изолация вече над 70 години.
В страната няма многопартиен живот, нито свобода на медиите. Информацията се филтрира на партийно равнище. Международният научен обмен и международното сътрудничество са силно ограничени.
В подобна ситуация данните за страната не се получават от обичайните информационни съобщения и от статистическите показатели, а се извеждат логически от отделни думи и дори само от снимки, пръснати из контролирания информационен поток.
Преди две седмици например беше публикувана снимка на партийния лидер Ким Чен Ун, която западните информационни агенции представиха като знак за това, че Ким е нездравословно отслабнал за твърде кратко време.
Пандемията в затворена държава
Северна Корея признава съществуването на COVID-19. Някои снимки показват, че в изтеклите месеци от пандемията работници и обикновени граждани са били длъжни да носят маски дори и на открито в полето.
Но досега страната отричаше, че в нея самата има коронавирус. Едно от тези съобщения беше изпратено до Световната здравна организация с твърдението, че сред 30 000 проведени теста не е имало нито един положителен.
Северна Корея няма разработена здравна система, така че единственият начин да се бори с пандемията е налагането на пълно затваряне, казва аналитикът Ду Ча от Института за политически изследвания в Сеул, Южна Корея.
Той стига до извода, че щом лидерът говори за „голяма криза“, това най-вероятно означава, че ръстът на случаите на коронавирус е стигнал до столицата Пхенян.
Други експерти обаче имат по-успокояващи интерпретации. Ако вирусът беше превзел Пхенян, управляващата партия нямаше да проведе срещата на Политбюро с регионалните лидери, казва Парк Уон Гон, който преподава в Сеул история на Северна Корея.
Ако някъде в Северна Корея имаше огнища на заразата, властите щяха да ги изолират напълно, а западните специалисти не са доловили да има нещо подобно, казва Ан Кюнг-Су, шеф на Изследователския център за севернокорейско здравеопазване, който също е базиран в Сеул.
Или е просто разчистване на сметки
В сряда Ким Чен Ун така говори за ситуацията с COVID-19, че много специалисти го интерпретираха не като загриженост за здравето на хората, а като политическо разчистване на сметки.
Той спомена, че отговорни лица са пренебрегнали партийните решения за налагането на ограничителни и превантивни мерки. В доклад, произнесен по време на форума, дори се говори за грешки, допуснати от един конкретен, но неназован по име човек от Президиума на Политбюро.
Посоченият орган се състои от общо 5 души, един от които е лидерът Ким. Може би става дума за премиера на страната Ким Ток Хън, допуска Асошиейтед прес.