Прогнозната стойност на 35-годишната концесия на летище София е в размер на 3 898 229 907.50 евро без ДДС. Това е записано в тръжната документация, която бе публикувана в електронния вестник на ЕС. Срокът за подаване на заявленията за участие в процедурата е до 22 октомври.
[ad id=“225664″]
Сред изисквания е кандидатите да оперират поне едно международно летище, което обслужва над 10 млн. пътници годишно, активите им за последните три години да са поне на стойност 200 млн. евро и да имат опит при финансиране на голям инфраструктурен обект – за над 400 млн. евро.
В документацията е посочено, че концесията на летище София е от смесен вид.
Тя включва построяване на трети терминал на аерогарата до десетата година от срока на концесията, както и предоставяне на услуги, свързани с експлоатацията на летище, с цел осигуряване на неговото ползване от въздушни превозвачи.
На практика прогнозната стойност включва както плащанията на концесионера към българската държава, така и инвестициите, които ще трябва да направи на аерогарата.
[ad id=“263680″]
На концесионера ще бъде възложено изпълнение на строителство и свързаното с това право да експлоатира строежа при поемане на оперативния и строителния риск, включително правото на получаване на приходите от услугите, предоставяни чрез строежа, и/или от извършване на друга търговска дейност със строежа. Бъдещият стопанин на летището ще може да предоставя на услуги, свързани с управлението и експлоатацията на летището, заедно с правото на експлоатация на тези услуги.
За момента авиоспециалистите у нас смятат за сигурно участието на турската TAV, собственик на мегалетището „Ататюрк“ в Истанбул, германската Fraport, която заедно с варненската групировка „Химимпорт“ е концесионер на аерогарите във Варна и Бургас, турската Limak, оператора на летището в Цюрих, а отскоро силна заявка дава и Манчестер Еърпорт Груп, която е най-големият оператор във Великобритания – държат летищата Манчестър, Лондон Станстед, Йист Мидландс и обслужват почти 60 милиона пътници но година, съобщава OFFNews.
[ad id=“236993″]
Това е поредният опит за концесиониране на летището, като целта на управляващите е да поискат по-голямата част от очакваното концесионно възнаграждение в аванс и с него да покрият дълговете на БДЖ, които междувременно се изплащат с възмездни трансфери от бюджета.