„Лятото ще бъде нормално и малко по-топло от обичайното от гледна точка на температурите, но с повече валежи.“ Това съобщи в ефира на Дарик климатологът проф. Георги Рачев.
По думите му в момента температурата на морето е почти рекордно висока за този период, отбеляза той. По думите му засега само Американската агенция за изследване на океаните и атмосферата NOA дава прогноза за малко по-хладно време в Северна България през месеците юли, август и септември, заедно с повече валежи в Западна и Централна България.
„Ние от месец май по някои показатели сме си в лятото. Често журналистите ме питат къде изчезнаха преходните сезони, някак от зима минаваме на лято. Лятото в България по принцип е доста продължително, защото ние сме в най-южната крайнина на умерения климатичен пояс и по много показатели се доближаваме до Средиземноморието“, обясни професорът.
Той съобщи, че лятото се очертава да бъде нормално по отношение на температурите и малко по-топло от нормалното, и с повече валежи. Повечето валежи ще бъдат в западната половина – в Централна и Западна България, и малко по-сухо по морето.
„Засега тази прогноза се оправдава абсолютно точно, защото юни месец дотук сме между градус и половина и два градуса над нормата, която е установена за 30-годишен период. Морето е топло, на изток остана топло и има един непрекъснат източен и североизточен пренос, което кара топлата вода да се събира близко до брега“, обясни климатологът.
Проф. Рачев отбеляза, че в неделя, когато се очаква да нахлуе малко по-хладен въздух от северозапад, когато той стигне морето и вятърът се обърне от брега навътре, тогава ще се отнесе към вътрешността този повърхностен слой от по-топла вода. „Това обаче не означава, че температурата на морската вода ще падне под 20 градуса“, добави той.
„С изключение на NOA всички големи агенции дават прогноза за топло и нормално дъждовно лято за района на Балканския полуостров, като за Черноморското крайбрежие се дават по-високи от нормалните за сезона температури“, обобщи проф. Рачев.
Той определи времето като перфектно за реколтата. „Два милиона българи пряко или косвено са свързани с агробизнеса – независимо дали става въпрос за добив на пшеница, лавандула или слънчоглед, топлото и влажно време е перфектното време за тази реколта“, обясни той.