Проф. Константинов предрече „перфектна изборна буря“

„Навлизаме в условията на перфектна изборна буря“, заяви пред БНТ шефът на „Информационно обслужване“ проф. Михаил Константинов.

Предстоят големи неприятности, които обаче сме си предизвикали сами. Като основно бедствие, което ще ни сполети и което сами сме си причинили, това е изключително сложният изборен протокол. Това е най-сложният изборен протокол до този момента, каза Константинов. Той е по-сложен, защото в него ще бъде отчитан и машинният вот. Протоколът е от 20 страници. Според него преброяването и отчитането на гласовете ще отнеме на Районните избирателни комисии 2-3 дни, а в ЦИК ще отнеме от 5 до 6 дни. Вчера шефът на 25-и РИК Валери Цолов заяви пред бТВ, че приемането на 1 протокол ще отнеме между половин и 1 час. Вторият проблем е, че и опитни членове на СИК трудно ще се справят с попълването му, а време за обучение няма. Освен това бе обявен и локдаун.

„Това е непознато за България и така официалните резултати много ще се забавят. От желание да стане много хубаво, става много лошо“, коментира Константинов. Според него каквото и да пише ЦИК, не бива СИК и РИК да пресмятат и сумират гласовете, това го прави и трябва да се прави от компютър.

„Каквото и да пише комисията, не бива да пресмята, а само да отчете машинния глас и резултата от машините. Комисията не бива да събира. Като събере 500 числа, ще сбърка много пъти. Тя само трябва да отчете едни гласове и други гласове, да ги продиктува, а вече компютрите ще смятат“, обясни Константинов: „Стига сме издевателствали над българския народ – не карайте комисиите да сумират и не ни карайте да вкарваме 15 млн. числа !“

Очакванията на Михаил Константинов са да има много грешки на ниво СИК и РИК и протоколите да бъдат връщани многократно.

Михаил Константинов не пожела да коментира ограничението за 35 избирателни секции за страни извън Европейския съюз като решение на законодателя. В чужбина според сметките на Константинов има около 1 млн. избиратели и той очаква около 150 000 от тях да гласуват – „брой, който не променя абсолютно нищо“.

Важно е според него да има гласуване в чужбина, защото така се защитават конституционните права на българите в чужбина и второ – поддържа се връзка с родината.

Около 0.7% е тежестта обаче на гласовете от чужбина, това прави 1 до 2 депутата в Народното събрание. „Ако се отворят още секции, вероятно ще има още гласове, но има много секции, в които гласуват малко хора. Факт е, че има препълнени секции, но едно е да говорим за ентусиазма, друго е да го видим.“

6 700 000 са избирателите по списък и мъртвите души са 1 милион. Те трябва да бъдат изчистени, според Михаил Константинов. Той подкрепя исканията за активна регистрация. Така според неговите изчисления реално избирателите са 4 милиона. Запитан възможно ли е да мислим за друга дата за изборите, той каза: „Вече не. Нито има съгласие, нито се е случвало в нашата история“.

Днес изтича срокът, в който гласоподавателите с трайни увреждания, които не са в състояние да отидат до урните, могат да заявят, че искат да пуснат бюлетина чрез подвижна избирателна кутия. Онези, които са изпуснали срока, могат да подадат заявление и до 29 март, но ще могат да гласуват само ако в населеното им място вече е образувана мобилна секция.

Заявлението се подава до съответната община. Може да бъде писмено (по образец) или онлайн чрез интернет страницата на общината. Изборният кодекс изисква заявката да съдържа имената на избирателя, единният му граждански номер, постоянният адрес (или настоящият, ако избирателят предварително е обявил, че иска да гласува другаде), а към него трябва да се приложи и копие от документ на ТЕЛК (НЕЛК). Заради абсурдното изискване избирателните права да зависят от документ на ТЕЛК потребител на „Фейсбук“ описа конкретен случай от Бургас и проблемът да регистрира свои болни и много възрастни съседи да гласуват.