Защо се говори за партия на негласуващите и разочарованите?
„Когато обясняваш на един човек, че каквото и да направи, то няма да има смисъл, как да очакваме хората да излязат и да гласуват? С всеки поредни избори се повишава процентът на негласуващите. Логично е и на тези избори да се увеличи. Не защото са разочарован или гневни. Емоцията към политиката я поддържат основно политиците и хората не се интерсуват чак толкова много, за да се гневят. Гневят се, че тъпчем на едно място“, заяви психологът Николай Димитров в специалното изборно студио на Bulgaria ONA AIR „Денят на избирателя“.
Гостът добави, че хората не отиват да гласуват, защото не виждат смисъл, и защото „не спряхме да им говорим как това няма да са последните избори“.
Николай Димитров смята, че акциите срещу купения вот показват, че той е неизбежна действителност: „Това е поредният сигнал, който дава информация на избирателя, че и да отиде да пусне гласа си, нещата няма да се променят“.
Според психолога няма как да повярваме, че се борят с престъпността, ако не показват, че се борят с нея.
„Немалка част от младите хора ще гласуват, защото все още им е интересно и любопитно. Другите млади са част от средата, в която пасивността е присъща и е нещо, което отвсякъде те залива“, подчерта Димитров пред Bulgaria ON AIR.
По думите му проблемът в България е, че негласуващите знаят, че всички са маскари, независимо коя партия ще вземе властта.
„Българският избирател гласува със сърце, с емоционални и нерационални доводи. Избирателите са много малко склонни да четат и да сравняват програми“, каза още психологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase