Изследвания от миналата година показват, че Covid-19 има най-неблагоприятни ефекти върху психичното състояние на хората. Хората, които са преболедували вируса, имат усложнения в нервно-когнитивен и психоемоционален аспект. В България хората не търсят психологическа помощ. Това каза д-р Пламен Димитров, психолог, в ефира на предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.
„В страната ни здравно осигурените не ползват психологични услуги. Имаме нужда от системна трансформация в областта на психично-здравните услуги и достъпа до психотерапия“, допълни той.
Ниското ниво на ваксинация в България отразява отношението ни за цялостното разбиране за начина, по който можем да се справим с вируси, за които нямаме предварителни изследвания. В здравната ни култура има големи пропуски. Един от тях е липсата на системно здравно образование. С колегите ми в продължение на години сме настоявали в българското образование да има застъпени здравни предмети, за да подобрим здравната култура в страната.
„При хората се наблюдава недоверие и недоволство. Когато човек има високо ниво на тревожност, той трябва да намери защитни механизми. Така отрича факти и започва да търси конспиративни теории вместо това“.
Друга тема от разговора бе ниската избирателна активност, която бе наблюдавана на последните парламентарни и президентски избори.
Изборът е продукт от индивидуални поведения. От много години говоря за нарастващия обем на нямото мнозинство в България – или хората, които не участват в изборния процес. Те са диагноза за това до къде сме стигнали като политически активно и информирано гражданско общество. Това е и диагноза за състоянието на политическата система, каза д-р Пламен Димитров.
„Тази тенденция е свързана с начина, по който хората мислят и живеят не само в политическата сфера като избиратели, но и с начина, по който се отнасят към здравето, развитието и икономическите си интереси“, добави още гостът.
Целия разговор във видеото Bloomberg TV Bulgaria