Снимка: Bloomberg L.P. |
Ако някой отвън поиска да се намеси в събитията в Украйна и създава стратегическа заплаха, той ще получи „мълниеносен“ отговор от Русия. Това увери руският президент Владимир Путин в свое изказване пред законодателите в Санкт Петербург, събрали се в Таврическия дворец, пише БГНЕС.
Путин заплаши, че Москва притежава уникални инструменти за отговор, с които нейните опоненти не разполагат.
„Имаме затова всички необходими инструменти – такива, с които сега не може да се похвали никой. А ние няма да се хвалим, ще ги използваме, ако се наложи. Всички решения по този въпрос вече са взети“, каза руския държавен глава, като допълни, че всички цели и задачи на „специалната операция“ – както Путин нарича войната в Украйна – ще бъдат изпълнени.
Според Путин „западните неприятели“ са планирали икономическо задушаване на Русия, но то се е провалило. „Не им е нужна самостоятелна страна, със самото си съществуване Русия е заплаха за тях“, каза още руският президент.
Във вторник руската енергийна компания „Газпром“ внезапно спря доставките на природен газ за Полша и България. Причината, посочена от Москва, е, че страните са отказали да се съобразят с руското искане да плащат за газа в рубли.
Западът веднага реагира с остри позиции против хода на Русия.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи спирането на газовите доставки като „пореден опит за използване на газа като средство за изнудване“.
В позиция, публикувана на сайта на комисията, тя посочи, че Русия се доказва като нелоялен доставчик на природен газ.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер също осъди остро спирането на вноса и го нарече „опит за шантаж“.
„Това е нарушение на правилата от страна на Русия, това е опит за изнудване. Не можете просто да се примирим с това, трябва да се борим с него“, каза Щайнмайер след разговори със словашкия си колега Зузана Чапутова в източния град Кошице.
В същото време той подчерта, че според общата европейска позиция плащането за газ ще продължи да се извършва в европейска валута.
Чапутова изрази същото мнение. „Няма да променим поведението си. Има валидни договори“, каза тя.
Междувременно стана ясно, че унгарското правителство е получило уверение от българските и сръбските си колеги, че ще осигурят непрекъснат транзит на руски газ през техните територии към унгарските потребители. Това съобщи унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто, цитиран от БГНЕС.
„Засега виждаме, че транзитният маршрут работи добре, но, разбира се, обръщаме голямо внимание на това и сме в контакт с нашите български, сръбски и руски колеги“, каза той пред журналисти.