Снимка: БГНЕС/EPA/MIKHAIL METZEL |
Руският президент Владимир Путин каза на лидерите на Германия и Франция в телефонен разговор днес, че Москва е готова да обсъди начини за възобновяване на украинските доставки на жито от пристанищата на Черно море, съобщи Ройтерс, като се позова на Кремъл.
Почти една трета от световните доставки на зърно идват от Русия и Украйна. Русия също така е важен износител на изкуствени торове, а Украйна е водещ износител на царевица и слънчогледово олио.
„Русия, от своя страна, е готова да помогне за намирането на варианти за безпрепятствен износ на зърно, включително износа на украинско зърно от пристанищата на Черно море“, заяви Кремъл.
Путин също така е казал на германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон, че Русия е готова да увеличи износа си на изкуствени торове и селскостопански продукти, ако бъдат премахнати санкциите срещу нея. През последните дни руският президент отправи подобни искания и към лидерите на Италия и Австрия.
Руският президент също така е казал, че Москва е готова да поднови преговорите с Киев.
„Особено внимание беше обърнато на състоянието на преговорите, които са замразени заради Киев. Президентът Владимир Путин потвърди готовността на руската страна за възобновяване на диалога“, заяви Кремъл.
Германският правителствен говорител Щефен Хебещрайт каза, че в разговора Шолц и Макрон са призовали Путин към преки преговори с украинския президент Володимир Зеленски.
„Канцлерът и френският президент настояха за незабавно прекратяване на огъня и изтегляне на руските войски. Те призоваха руския президент към сериозни преки разговори с украинския президент и търсене на дипломатическо решение на конфликта“, заяви говорителят.
По думите му разговорът, посветен на уреждането на ситуацията в Украйна, се е състоял по инициатива на Шолц и Макрон и е продължил 80 минути.
Според изявлението на Кремъл относно разговора на Путин с Макрон и Шолц руският държавен глава е отправил предупреждения срещу доставките на тежко оръжие за Украйна, предадоха DPA и БТА. Той е подчертал, че доставянето на по-мощни оръжия крие риск от по-нататъшна дестабилизация на ситуацията и от обостряне на хуманитарната криза.