Владимир Путин по време на първата и единствена среща с украинския си колега Володимир Зеленски по Минските споразумения през 2019 година. Снимка: Bloomberg LP |
Използваме парите от продажбата на петрол и природен газ за развитие на собствената ни компетенция, коментира руският президент Владимир Путин пред работещи в космодрума „Восточний“. Видео с посещението е публикувано на официалния сайт на Кремъл. В Русия днес (12 април) днес отбелязват Деня на космонавтиката и Путин, заедно със своя беларуски колега Александър Лукашенко, е на посещение в космодрума.
По време на визитата си руският президент коментира санкциите на Запада, но в светлината на развитието на руската космическа програма. Според него твърда изолация в днешния свят е невъзможно, особено за толкова голяма държава като Русия. Путин е категоричен, че Москва ще работи с държавите, които искат да са част от нея и ще разчита на собствения си потенциал.
Путин припомни, че в условията на пълна техническа изолация и санкции СССР е изпратил първия космонавт в Космоса, извършено е първото кацане на Луната – факт, който обаче в годините е опровергаван, изпратил е първият изкуствен спътник и е постигнал други успехи.
Целта на Русия в Украйна е била винаги една – да помогне на хората в Донбас, заяви още руският президент. Той каза това в отговор на коментар на служител от космодрума, който обясни, че подкрепя напълно действията на руските военни и тяхната „специална военна операция“, както в Русия наричат войната в Украйна.
„Бяхме принудени да го направим, защото властите в Киев, подтиквани от Запада, отказаха да спазват Минските споразумения“, каза Путин и допълни: „Президентът каза, че не му харесват в нито една точка“, визирайки украинския си колега, но без дори да споменава името му.
Украйна се превърна в „антируски плацдарм“, където избуява антируска, неонацистка реторика, категоричен беше руският президент. „Сблъсъкът с тези сили беше неизбежен“, смята Путин и допълни, че „без съмнение, целите ще бъдат достигнати“.
Макар че Москва си постави за цел подкрепата на хората в Донбас, руската армия опита да превземе украинската столица Киев и унищожи напълно няколко от предградията на града. В едно от тях – Буча, клането на гражданите потресоха света и предизвикаха нови пакети от санкции, включително и забраната на ЕС за покупката на руски въглища.
Украинският президент Володимир Зеленски коментира, че Буча не е изолиран случай и положението е даже по-тежко в други украински градове, които бяха за известно време под руски контрол, като например Бородянка. Украинските власти нееднократно предупреждават за заложени мини в тези градове. Зеленски обясни, че стотици хиляди руски мини са разпръснати в градовете и околностите им и Украйна днес е най-минираната държава в света.
Пред депутатите от литовския парламент украинският президент коментира още по повод приходите от руския петрол и газ, че в Москва са сигурни, че Европа ще им прости тази война и всички зверства, защото „всеки иска да търгува, иска руски петрол и газ, иска да може да превозва стоките си през руската територия, иска достъп до руския пазар“.
В Украйна отдавна настояват за пълно ембарго на руските изкопаеми горива. Според местните анализатори забраната за купуване на петрол и газ вече е решена, но е въпрос на време, вероятно до два месеца, да бъде приложена.