Путин, Роухани и Ердоган: За конфликта в Сирия военно решение няма!

Президентите подчертаха „необходимостта от създаване на условия за безопасно и доброволно завръщане на бежанците и вътрешно разселените лица по техните първоначални места на живот в Сирия“

[ad id=“225664″]

Военно решение на сирийската криза не съществува, тя може да бъде решена само по мирен път. Около тази позиция се обединиха президентите на Русия, Турция и Техеран в декларация, разпространена от кабинета на иранския президент след тристранната среща на върха в Техеран. На нея присъстваха президентите на трите страни – Хасан Роухани, Владимир Путин и Реджеп Ердоган, съобщава ТАСС.

„Русия, Турция и Иран потвърждават своята убеденост в това, че не съществува военно решение за сирийския конфликт, който може да завърши само по пътя на преговори в рамките на политическия процес“, гласи текстът.

„Страните потвърждават намерението си да продължат сътрудничеството помежду си, за да може да елиминират „Ислямска държава“, „Джебхат ан Нусра“ и другите групи и лица, които са определени за терористи от Съвета за сигурност на ООН“, пише още в документа.

Тримата президенти потвърдиха „своята решимост да продължат активното сътрудничество с цел придвижване на политическия процес в съответствие с Конгреса на сирийския национален диалог в сочи и резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН“.

При това държавните глави подчертават, че трябва да бъдат уважавани принципите на териториалната цялост на Сирия и на Устава на ООН. В документа се подчертава, че „никакви действия не трябва да подкопават упоменатите принципи“.

Трите страни изказват „решителността си да противостоят на всеки сепаратизъм, насочен към подриване целостта на Сирия“.

[ad id=“263680″]

Освен това държавните глави подчертаха „необходимостта от създаване на условия за безопасно и доброволно завръщане на бежанците и вътрешно разселените лица по техните първоначални места на живот в Сирия“, както и за засилване на хуманитарната помощ за гражданското население.

„За тази цел (президентите) подчертаха необходимостта от координиране между всички заинтересовани страни, включително Управлението на върховния секретар на ООН по бежанските въпроси и други специализирани международни институции.“