Първи камиони с хуманитарна помощ за Ивицата Газа влязоха в събота през пункта Рафах на границата с Египет, съобщи Ройтерс.
Пропускателният пункт беше отворен в 10 ч, за да се допусне доставка на продукти от спешна необходимост за населението в Газа – лекарства, медицински консумативи и храни. Според Ройтерс отварянето на границата за пръв път от началото на конфликта между Израел и Хамас ще позволи на чужденци да напуснат блокираната палестинска територия.
Организаторите на доставките казват , че за днес има разрешение да влязат 20 камиона с помощи, идващи от Египет. Това стана възможно след договорка между САЩ, Израел и Египет, след като в региона на конфликта през миналата седмица дойдоха последователно американския президент Джо Байдън и британския премиер Руши Сунак.
На 19 октомври Байдън каза, че египетският президент Абдел Фатах ас Сиси се е съгласил да отвори граничен пункт Рафах за преминаването на около 20 камиона с хуманитарна помощ за Ивицата Газа.
Посещенията на президента на САЩ и премиера на Великобритания дойдоха на фона на международните опити за успокояване на напрежението в региона заради военния конфликт между Израел и групировката Хамас.
Той започна след като на 7 октомври Хамас, която е обявена от ЕС, САЩ и други западни страни за терористична организация, извърши невиждана по мащабите си атака на израелска територия. Израел от своя страна отвърна с множество въздушни удари, наложи пълна блокада на Ивицата Газа и обяви предстояща сухоземна операция.
Към този момент Израел съобщава за повече от 1400 жертви след атаката на Хамас, хиляди ранени и 206 пленени от паравоенната ислямистка групировка израелски и чужди граждани. Палестинските власти твърдят, че до момента жертвите на ударите на израелската армия по Ивицата Газа са 3478, а ранените са над 12 000.
Над 200 камиона, натоварени с общо около 3000 тона хуманитарни доставки, чакат от дни на Синайския полуостров от египетската страна на границата, съобщи БТА.
По данни на АФП още преди избухването на конфликта 60% от всички 2,3 милиона жители на Ивицата Газа са разчитали на международна помощ за изхранването си. По данни на ООН сега са необходими 100 камиона с хуманитарни доставки на ден.