Романтичната история за драматичните терзания на придворния шут Риголето, разкъсан между разгулния дворцов свят и бащините страхове, ще оживее на сцената на Старозагорската опера на 12 май от 19.00 часа.
Диригент на спектакъла на операта „Риголето“ е Ивайло Кринчев.
„Риголето“ е безсмъртната опера на Верди, създадена по шедьовъра на Виктор Юго „Кралят се забавлява“. Композиторът смята сюжета на драмата на Виктор Юго за най-хубавия от всички, върху които е писал музика.
От премиерата си – през 1851 г., тази кипяща от романтични контрапункти и напрегнати моменти мелодрама, триумфът на „Риголето“ продължава и до днес.
Германският режисьор Франк-Бернд Готшалк пренася действието от ХVІ век в 60-те години на миналия век, в стила на филмите на Федерико Фелини. Хореографията е на Андреас Песлер. Сценографията и костюмите са на холандските художници Карел Спанхак и Маргит ван дер Бург.
Премиерата на сцената на Старозагорската опера се състоя на 26 октомври 2010 г.
Виктор Юго и Джузепе Верди са двама велики автори, чиито творчески пътища се пресичат в операта „Риголето“. Верди създава музиката през 1850 година по драмата на Юго „Кралят се забавлява“.
Заради ироничния си политически отенък, текстът предизвиква скандал във Франция в началото на 30-те години на 19 век, което е причината години наред идеята за създаване на оперна творба да бъде атакувана от цензурата, преди още да бъде завършена от Верди. Но прочутият композитор не се отказва. Той елиминира от постановката всички исторически лица, премества действието от Париж в Мантуа, Италия. Наместо крал, в „Риголето“ главен герой става придворният шут, който е прекръстен от Трибуле на Риголето и така операта получава своето име.
Премиерата през 1851 г. в театър Ла Фениче, Венеция има страхотен успех. Верди е аплодиран след всеки музикален номер. Сам композиторът е доволен от музиката си и в едно писмо от тогава споделя: „Никога може би няма да напиша нещо по-хубаво“. Няколко месеца след премиерата във Венеция „Риголето“ се представя в много италиански и чужди оперни центрове – Будапеща, Прага, Лондон, Виена. В Париж е поставена значително по-късно поради несъгласието на Юго с направените промени. В крайна сметка, виждайки операта на френска сцена, големият френски писател е удивен от въздействието й.
Триумфът на „Риголето“ продължава и до днес.
Първата премиера на операта „Риголето“ на Старозагорска сцена се е състояла през месец юни 1934. Режисьор е бил Николай Беков, художници – Никола Аръшев и д-р Бучински, хормайстор – Златан Станчев и диригент Петър Спиридонов. Следващи постановки са реализирани през 1958, 1964, 1977, 1993 и 1999 година.