Родено е първото бебе в света с ДНК от трима биологични родители. Лекарите, осъществили експеримента, са американци, а детето е родено в Мексико.
То е момче и е кръстено Ибрахим Хасан, съобщи New Scientist.
Противоречивата техника, която позволява на родители с редки генетични мутации да имат здрави бебета, е законно одобрена само в Обединеното кралство. Майката на Ибрахим е йорданка, която е била лекувана от американски екип в Мексико.
Майката е Ибтисам Шабан и тя носи гени с болестта на Лий – фатално заболяване, което засяга нервната система.
Става дума за субакутна некротизираща енцефалопатия, наследствено неврометаболитно нарушение, което засяга централната нервна система. Обикновено се наблюдава при новородени на възраст между 3 месеца и 2 години, но в редки случаи може да се установи и при тийнейджъри и възрастни.
Гените на болестта пребивават в ДНК в митохондриите. Около една четвърт от митохондриите на Шабан имат мутация, причиняваща заболяването. Болестта на Лий е причина за смъртта на първите й две деца. Шабан и съпругът й Махмуд Хасан потърсили помощ от американски учени.
На семейството бил предложен метод, който бил отхвърлен от Шабан и Хасан по религиозни причини. Те се спрели на по-различен подход, наречен вретено ядрен трансфер. При него се отстранява ядрото от една от яйцеклетките на Шабан и се вмъква в яйцеклетка на донор. Получава се яйцеклетка с ядро с ДНК от Шабан и митохондриална ДНК от донор, която след това е оплодена със сперматозоиди на Хасан. Тъй като този метод не е одобрен в САЩ, лекарите отиват в Мексико, където няма регламент по този казус.
Създадени са пет ембриона, от които само един се развива нормално.
Така Ибрахим се ражда девет месеца по-късно.