„При определянето на размерите на таксите за тол системата по магистралите ще се търси баланс“, каза транспортният министър
[ad id=“225664″]
Между 300 и 400 млн. лева не достигат за поддръжката и ремонтите на републиканската пътна мрежа. Това каза министърът на транспорта Росен Желязков пред „Дарик“.
По думите му тази сума не трябва да се компенсира с вдигане на данъците, а да се събере от такси за използването на пътищата. Той подчерта, че при определянето на размерите на таксите за тол системата по магистралите ще се търси баланс. Според транспортния министър сега тежестта от винетните такси е разпределена неравномерно, като 70% е за леки автомобили и 30% за тежкотоварните, които реално нарушават пътищата много повече.
Като пример за липсата на баланс в начина на таксуване той посочи, че, за да преминат от граница до граница в България, тежкоторавните автомобили плащат 23 лева. „Толкова е таксата само от Пирот до Ниш в Сърбия“, каза Желязков.
[ad id=“263680″]
Същевременно той защити и приетите на първо четене повишения за данъците за автомобили. Предвижда се за коли със сертификат ЕВРО 1, 2 и 3 и без такъв да има увеличение на данъците с около 30%. Колите, които са с последна категория – Евро 6, пък ще получат намаление на данъка с около 10-20%.
„Нормално е автомобили, които замърсяват околната среда повече, да са с по-голям данък. В случая това са по-старите превозни средства“, каза министърът.
Желязков коментира и срока от 9 месеца, който собствениците на автобуси имат, за да ги оборудват с колани. По думите му този срок е определен и за да се провери дали има проблеми в прилагането на някои текстове от закона и да се види как могат да се „изчистят по-радикалните от тях“.
[ad id=“236993″]
„Например има тълкуване, според което и в автобусите от градския транспорт трябва да има колани“, каза той.