„Имаме достатъчно основания да считаме, че демокрацията в България е в критично състояние.“ Това каза президентът Румен Радев по БНТ.
„Демокрацията я застрашават я много неща. Застрашава я чувството за несправедливост. Това чувство задушава българите и те излязоха на улиците. Застрашава я корупцията, отчайващото състояние на медиите“, заяви той.
„Мога да добавя и изборните правила, които не дават достатъчно гаранции за честни и прозрачни избори. Да не забравим и отчайващо ниското доверие в българския парламент. Отчайващо ниското доверие в парламента също е тревожен симптом. Вземането на еднолични решения, включително относно бюджета, който се приема със закон, е друг проблем. Считам, че състоянието на българската демокрация е критично“, изтъкна Румен Радев.
На въпроса защо демократично избраният президент се оплаква от качеството на демокрацията, Радев отвърна: „Не съм избран, за да премълчавам истината, а за да я изричам и отстоявам. Знаете, че не президентът, а правителството оперира с бюджета, разпределя обществените поръчки, финансира медиите. Помните онези 400 000 бюлетини, намерени в Костинброд, помните онeзи депутати, които пренасяха чували с бюлетини. Знаете вечните дебати на българската политика: за мъртвите души, за корпоративния вот, за платения вот, за изборния туризъм. Ние трябва да застанем с лице към проблемите. Затова казвам: да, българската демокрация има драматични проблеми“.
Запитан за съперничеството между него и премиера на външнополитическата сцена, президентът отговори: „Фотосесиите не са мой патент. И не съм избран, за да пригласям на правителството. Няма нищо опасно в плурализма, напротив, опасно е отсъствието на взаимен контрол между властите, каквото наблюдавахме през мандата на моя предшественик“.
„Не приемам внушението, че виждате ли проблемите в България са резултат на липсата на диалог между мен и правителството“, каза още президентът.
„Бедността, несправедливостта, несигурността са трупани с десетилетия и се задълбочиха през последните години. Това прави труден диалога ми с правителството, което не чува народа. Мнозинството се държа оскърбително с протестиращите майки, дава нелепи обяснения за своите апартаменти, покачва данъчното бреме на по-бедните хора. Не мисля, че това е покана за диалог към мен“, каза държавният глава и подчерта, че не може да има съглашателство и единение в името на корупционния комфорт и на гърба на българските граждани. Очаквам правителството да търси не диалог с мен, а с българските граждани. Да чува техните болки и очаквания“, подчерта Румен Радев.
Запитан дали всеки, който протестира срещу това правителство, може да разчита на президентска подкрепа, Радев отговори: „Ако каузата му е справедлива, отговорна и демократична, разбира се, може да разчита на подкрепата ми“.
Президентът очерта и решенията, които биха укрепили българската демокрация.
„Считам, че спешно трябва да се отстранят възможностите за злоупотреби в изборния процес, защото такива има. И второ: спешно трябва да се изгради убедителна, стратегическа алтернатива“, каза Радев.
Президентът посочи, че е необходима прозрачност при броенето, защото сега десетки хиляди бюлетини се обявяват за невалидни и предложи да се разположат камери в избирателните секции.
Според него е нужна и по-висока наказателна отговорност при изборни злоупотреби. Машинното гласуване е друга гаранция, която парламентът отхвърли, а то трябваше вече да е в сила. Нужна ни е мащабна реформа на институциите, която да ограничи колективната безотговорност. В момента много решения на разни нива се вземат колективно, за да се избегне наказателна отговорност.
Той отново даде пример с разпределението бюджетния излишък, който се разпределя на тъмно и по преценка на правителството.
Запитан дали все пак може да признае поне един успех на сегашното правителство, Радев отвърна: „Знаете ли, напоследък Франция се бунтува. Чух един от протестиращите да казва: президентът Макрон ни говори за края на света, а аз мисля как да вържа месеца. Същото е и у нас. Правителството говори за Западните Балкани и за председателството, което вече не интересува никого, защото хората имат кредити, ниски доходи, чувстват се унизени и протестират. Чух един от протестиращите българи да казва: у нас никоя система не работи. Нито здравеопазването, нито образованието, нито правораздаването. И е прав. Затова мисля, че е време да прелистим председателството и да погледнем болките на хората“.
На редовния въпрос дали ще прави партия Румен Радев отново поясни, че като президент не може да създава партия, но би подкрепил всяко усилие за изграждане на демократична политическа алтернатива на корупцията, на беззаконието и автокрацията.
Радев приветства отмяната на мониторинга на ЕК по въпросите на правосъдието и вътрешния ред. Според него този механизъм се оказал напълно безполезен, а в последните години се превърнал и в инструмент за политическа подкрепа на една порочна система, която българите изпитват на гърба си.
„Нашето правосъдие няма кой друг да го оправи, освен ние самите, затова мисля, че илюзията, че Европейската комисия милее за него е време да бъде надживяна“, посочи той.
Във връзка с проблемите на медиите, за които често говори, държавният глава посочи, че в България има свръхконцентрация на медийна собственост и комуникационни бюджети, с които правителството си купува медиен комфорт. „Френските социолози говорят за бунт срещу парите и медиите. У нас наблюдаваме същото“, каза той.
Президентът коментира и инцидента в Керченския проток, който противопостави Русия и Украйна.
„Колкото по-бързо инцидентът бъде приключен, толкова по-добре за всички нас от Черноморския регион. Считам, че никой няма интерес от милитаризация на Черно море, а такава ще последва. Въпросът кой е виновен силно опростява конфликта, защото в него има много повече от две страни. Ние трябва да търсим неговото решаване около принципи, а не да посочваме виновен, което всъщност ни отдалечава от решението“, каза Радев.
Държавният глава подчерта, че „Турски поток“ не гарантира в достатъчна степен нашата енергийна сигурност, тъй като ни прави зависим от трета страна.
Той отново се обяви за директна тръба от Русия до България – т. нар. Български поток, който няма да е от междинен транзит.
„Необходима ни е и АЕЦ „Белене“, защото в нея вече са инвестирани големи пари, от нея зависи съхраняването на ядрения капацитет на България и само тя може да гарантира бъдещето на българската енергетика след извеждането от строя на старите реактори и други мощности, което е неизбежно в бъдеще“, посочи президентът.
Запитан дали няма опасност да стане заложник на високия си рейтинг, президенът Радев отвърна: „Дължа доверието на българите на това, че изговарям истината. Докато доверието е функция от истината, ще считам, че оставам верен на мисията си“.