Румен Радев печели надпреварата с 66,7% при 99,82% обработени протоколи

Румен Радев печели надпреварата с 66,7% при 99,82% обработени протоколи

Румен Радев (в средата) в изборната нощ. Снимка: Димитър Кьосемариев, Investor Media Group

Румен Радев и Илияна Йотова печелят президентските избори според данните при почти 100 процента обработени към 07.00 часа протоколи на секционните комисии в районните.

При 99,82 на сто въведени данни по места досегашните президент и вицепрезидент получават 66,70% подкрепа. За опонентите им Анастас Герджиков и Невяна Митева са гласували 31,82 на сто. 1,48% от отишлите до урните (34 092 избиратели) са гласували с „Не подкрепям никого“.

Така междинният резултат показва, че на балотажа Радев и Йотова разширяват подкрепата си. Те са получили над 1 милион 537 хиляди гласа, а миналата неделя – двойката получи 1 милион 322 хиляди гласа. Междинните данни за Анастас Герджиков и Невяна Митева сочат подкрепа от над 733 хиляди избиратели, което също е повече от първия тур. Тогава за Герджиков гласуваха 610 хиляди.  Така общо подадените гласове за двете двойки са малко над 2,3 млн. Миналата неделя за президент и вицепрезидент гласуваха 2,687 млн. избиратели.

Още по темата

Обработените протоколи от чужбина към 07.00 ч. са 96,80%. И зад граница Радев печели вота с резултат от 66,66%. Гласовете за него към момента са 84 653. За Анастас Герджиков вота си са дали 40 132 наши сънародници зад граница, което е 31,60%. Активността на балотажа в чужбина се очертава като двойно по-ниска от тази седмица по-рано. Тогава гласувалите българи извън страната бяха над 220 хиляди.

Разумът и родолюбието надделяха над апатията и лъжата, а България издържа своя изпит по демокрация и не се подаде на опитите да се посее етническо разделение. Това заяви в своя първи коментар след края на изборния ден действащият президент Румен Радев.

Загубилият втори тур на президентските избори проф. Анастас Герджиков няма да влиза в политиката, обяви самият той в първия си коментар след приключването на изборния ден. „Ще намерим начин да продължим и нашият глас да се чува. Няма да поема по пътя на политиката“, каза Герджиков, който е ректор на СУ.

 

 

 

Според данни на Централната избирателна комисия право да участват в гласуването имаха 6 665 534 души. Гласуването е задължително по закон, но санкция за нарушение няма. В секциите с над 300 избиратели – общо 9399 в страната, гласовете се подаваха само с машини. Така беше и в 208 секции в чужбина. 

Проф. Анастас Герджиков. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Българите гласуваха на балотажа за президент, на който така или иначе се очакваше победа за досегашния президент Румен Радев и нов петгодишен мандат и затвърждаване на победите за политическите сили, които свалиха дългогодишния премиер Бойко Борисов от власт. 

Радев бе номиниран от инициативен комитет и бе подкрепен от БСП, „Продължаваме промяната“, ИТН, Зелено Движение, „Изправи се.БГ! Ние идваме“. Проф. Герджиков, ръководител на най-големия университет в България, също бе издигнат от инициативен комитет и бе подкрепен от ГЕРБ-СДС и БЗНС, както и полугласно от ДПС. 

Политическите спорове разделиха обществото на България – най-бедната държава членка на Европейския съюз, което я принуди да проведе три парламентарни избори само тази година, въпреки че властите се затрудняват да овладеят едно от най-смъртоносните огнища на Covid-19 в света и да осигурят средства за помощ от ЕС. 

На третите парламентарни избори, проведени преди седмица, група партии обещаха да изкоренят ендемичната корупция и организираната престъпност, които спъват българската икономика и държат страната извън Шенгенската зона и еврозоната.  Сега те се опитват да сформират управляваща коалиция. Победата на Радев, обучен от НАТО генерал от ВВС с нов петгодишен мандат на до голяма степен церемониалния пост може да облекчи прехода към ново правителство и да помогне за прекратяване на политическата нестабилност на държавата, коментира Bloomberg. 

Победа на Герджиков, от друга страна, можеше да добави потенциален нов проблем към продължаващите коалиционни преговори, тъй като следващият президент може да назначи временно правителство, ако партиите не успеят да сключат коалиционно споразумение. 

източник https://www.investor.bg/…………